دانشمند رده بالای حوزه هسته‌ای و موشکی ایران ترور شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ساعاتی قبل یکی از دانشمندان رده بالای حوزه هسته‌ای و موشکی ایران در منطقه آبسرد دماوند کشته شد.

رجانیوز دقایقی پیش گزارش دادند که «محسن فخری‌زاده» از دانشمندان موثر و رده بالای حوزه تحقیقات علمی در ایران کشته شد.

Advertisement

بر اساس این گزارش، او تنها دانشمندی بود که نتانیاهو در یک برنامه از او نام برده بود. رسانه‌های اسرائیلی اعلام کرده بودند که نام این دانشمند از طریق لیست‌های سازمان ملل به دست موساد رسیده بود.

خبرگزاری رویترز در 11 نوامبر 2011 با نام بردن از این دانشمند ایرانی با عنوان «مرد مرموز» گزارش داد که کارشناسان هسته‌ای غربی، این فرد نظامی که در مرکز فعالیت‌های مناقشه‌برانگیز اتمی ایران قرار دارد، تحت تدابیر شدید امنیتی و مخفیانه زندگی می‌کند تا از او را در برابر کشته شدن محافظت کند.

ناظر هسته‌ای سازمان ملل متحد، محسن فخری‌زاده را به عنوان یکی از شخصیت‌های مهم در فعالیت‌های مشکوک ایران برای توسعه فناوری و مهارت‌های مورد نیاز برای بمب‌های اتمی معرفی کرد و اظهار کرده بود که او همچنان می‌تواند در چنین فعالیت‌هایی نقش داشته باشد.

بر اساس این گزارش، فخری‌زاده افسر ارشد در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تنها مقام ایرانی بود که نام او در گزارش سازمان ملل آمده بود. گزارشی که درباره احتمال فعالیت تهران در زمینه طراحی سلاح هسته‌ای تهیه شده بود.

دیوید آلبرایت، متخصص سلاح‌های هسته‌ای مستقر در ایالات متحده، با اشاره به ارزیابی مقامات اطلاعاتی غربی گفته بود: «این فرد بسیار با اهمیت است».

فخری‌زاده در قطعنامه سال 2007 سازمان ملل متحد درباره ایران، به عنوان فردی درگیر فعالیت‌های هسته‌ای یا بالستیک معرفی شده بود. گزارش آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در سال بعد نیز از او نام برده بود.

اما رسانه‌های ایران به ندرت از او نام می‌برند. فقط یک بار در سال 2007 خبرگزاری نیمه رسمی مهر او را دانشمندی توصیف کرد که برای وزارت دفاع کار می‌کند و رئیس سابق مرکز تحقیقات فیزیک بود، ارگانی که در گزارش آژانس انرژی هسته‌ای نیز به آن اشاره شده است.

در ادامه گزارش رویترز آمده بود که یک مقام مسئول که نامش فاش نشد اما از کشوری است که تهران را به تلاش برای تولید بمب‌های اتمی متهم می‌کند، گفت: «او یک مرد اسرارآمیز است».

خبرگزاری فارس نیز دقایقی پیش گزارش داد که محسن فخری‌زاده مورد سوءقصد قرار گرفت. این رسانه از تلاش برای مداوای او و سایر مجروحان خبر داد.

بر اساس این گزارش این حادثه با صدای انفجار در بلوار مصطفی خمینی شهر آبسرد همراه بوده و شاهدان عینی یک انفجار و پس از آن صدای رگبار را تایید می‌کنند. گفته می‌شود یک خودرو هدف این ترور بوده است.

بنا براین گزارش، سه یا چهار تن دیگر در این درگیری کشته می‌شوند که گفته می‌شود از مهاجمان بوده‌اند.

خبرگزاری فارس در ادامه بر اساس مشاهدات خبرنگار خود وجود دو جسد در درمانگاه آبسرد و تخت پر از خون فخری‌زاده را تأیید کرد.

بر اساس گزارش این خبرگزاری، منابع امنیتی «ترور» فخری‌زاده را تایید کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم