انور قرقاش خطاب به ترکیه و ایران: پیام ما واضح است دخالت‌ها را متوقف کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه دولت امارات متحده عربی جمعه 27 نوامبر 2020 از ترکیه و ایران خواست تا از دخالت در امور کشورهای منطقه دست بردارند.

قرقاش در گفتگویی ویدیوی در چارچوب گفتگوهای مدیترانه‌ای MED Dialogues- Rome تاکید کرد: «پیام امارات به ترکیه و ایران واضح است، به منطقه عربی احترام بگذارید تا به شما احترام بگذارد».

او همچنین در اشاره به لیبی که بسیاری از گزارش‌ها ثابت کردند که ترکیه از طریق اقدام به ارسال سلاح، اعزام مزدوران و دیگر پرونده‌ها در این کشور دخالت می‌کند، تاکید کرد که ترکیه باید دست از دخالت در امور داخلی دیگر کشورها بردارد.

او در ادامه بدون نام بردن از رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه و حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، گفت: «منطقه دیگر عوام‌فریبی و آرزوهای توسعه‌طلبانه و امپریالیسم را بر نمی‌تابد».

قرقاش در رابطه با توافق صلح با اسرائیل، گفت که «موافقت‌نامه ابراهیم» تحول مهمی ایجاد کرده است.

او همچنین توضیح داد که امور در این زمینه با گام‌های کوچکی به پیش برده شده که در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ با بستر مناسبی همراه بود.

او در ادامه گفت که امضای توافق صلح با اسرائیل صرف از نظر از وجود دولت ترامپ قابل پیش‌بینی بود اما شاید در نبود دونالد ترامپ، یک سال بیشتر به تاخیر می‌افتاد.

در ارتباط با مسأله فلسطین و راه حل‌ آن این مقام مسئول اماراتی تاکید کرد که موضوع در دست امارات یا هیچ کشور دیگری نیست بلکه تنها به تصمیم فلسطینی‌ها بستگی دارد.

او همچنین در اشاره به ضرورت بازگشت فلسطینی‌ها به مذاکرات برای دست‌یابی به حقوق‌شان و آنچه برای آن تلاش می‌کنند، گفت: «فلسطینی‌ها با اوضاع دشواری مواجهند اما منطقی است که بر سر میز مذاکرات حاضر شوند.»

قرقاش همچنین افزود که کشورهای عربی و از جمله آنها امارات متحده عربی برای دستیابی به راه حلی سیاسی به فلسطینی‌ها کمک خواهند کرد.

شایان ذکر است شیخ خلیفه بن زاید آل‌نهیان رئیس کشور امارات پنج‌شنبه 26 نوامبر در سخنانی به مناسبت افتتاح دومین نشست موسوم به «قانون‌گذاری شورای ملی اتحاد» گفت: «توافق ابراهیم» با اسرائیل یکی از سرچشمه‌های صلح است و از آرمان‌های ملل منطقه در راستای تحقق رفاه و پیشرفت، پشتیبانی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام)، رئیس این کشور در ادامه سخنانش گفت: «وظیفه ما بود که سیاست‌های خود را در راستای پایه‌های امنیت و ثبات کشور و منطقه خود سامان دهیم به شکلی که بر شالوده پایبندی بر اصول قوانین بین‌المللی و همزیستی مسالمت‌آمیز و حل و فصل اختلافات از طریق گفت‌وگو قرار گیرد.»

از زمان امضای توافق صلح میان امارات و اسرائیل، طرفین بر تحکیم تفاهم‌های اقتصادی و تجاری متعددی اهتمام ورزیده‌اند.
این رویداد در پی توافق محمد بن زاید آل‌نهیان ولی عهد ابوظبی و جانشین فرمانده کل قوای امارات با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در تماسی تلفنی در 13 اوت گذشته در مورد آغاز روابط دوجانبه کامل میان اسرائیل و امارات حاصل شده است.

کاخ سفید نیز در 15 سپتامبر گذشته میزبان مراسم امضای پیمان صلح میان امارات و اسرائیل از یک سو و اعلام تأیید صلح میان منامه و تل‌آویو از سوی دیگر بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید