20 کشته در حمله هوایی ناشناس به لشکر زینبیون پاکستانی وابسته به ایران در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

افزایش حملات ناشناس در سوریه در این اواخر و احتمال زیاد دست‌‌داشتن اسرائیل در آنها بیانگر این است که اسرائیل عزم خود را برای ریشه‌کن کردن حضور شبه‌نظامیان ایران درسوریه، جزم کرده‌است.

به گفته دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه در جریان حمله هوایی سحرگاه پنجشنبه 26 نوامبر، 20 تن از عناصر لشکر زینبیون در حومه بوکمال در شرق دیرالزور کشته شدند که اکثراً تابعیت پاکستانی داشتند.

دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه افزود که این جنگنده‌های ناشناس که به نظر می‌رسد اسرائیلی باشند، مراکز و تجمع‌های این گروه شبه‌‌نظامی را در صحرای الجلاء و الحمدان در غرب شهر بوکمال در مرز با عراق در حومه شرقی دیرالزور هدف قرار دادند که تلفات جانی و مادی زیادی را در پی داشت.

در ادامه بیانیه دیده‌بان حقوق بشر سوریه آمده‌است که شمار کشته شدگان این حمله با توجه به وخامت حال برخی از زخمی‌ها، افرایش خواهد یافت.

منطقه حد فاصل میان دو شهر بوکمال و میادین در حومه شرقی دیرالزور به واسطه گروه‌های نیابتی ایران، زیر نفوذ این کشور قرار دارد.

تابعیت‌های افغان و عراقی

این نخستین‌بار نیست که این منطقه هدف حملات هوایی قرار می‌گیرد زیرا در 22 نوامبر جاری نیز حملات هوایی از سوی جنگنده‌هایی که احتمالاً اسرائیلی بودند، زیان‌های جانی و مالی زیادی به شبه‌نظامیان طرفدار ایران وارد ساخت و 14 تن از تابعیت‌های افغان و عراقی عضو این گروه‌ها کشته شدند.

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه، حملاتی در روزهای گذشته علیه مراکز و زاغه اسلحه نیروهای ایران و حزب‌الله لبنان در منطقه جبل‌المانع در حومه جنوبی دمشق اجرا شد و مرکزی مربوط به «مقاومت سوریه برای آزاد سازی جولان» در قنیطره در مرز سوریه با بلندی‌های جولان هدف بمباران قرار گرفت.

اهداف نظامی سپاه قدس

ارتش اسرائیل هفته گذشته در چارچوب مسئولیت‌پذیری‌های معدود خود نسبت به اجرای حملات هوایی در سوریه، تأکید کرد که جنگنده‌هایش، اهدافی نظامی مربوط به سپاه قدس و ارتش سور یه را در پاسخ به بمب‌های کناره جاده‌ای پیدا شده در مرزهای شمالی خود بمباران کردند که طی آن 10 تن از جمله سربازان سوری و پیکار جویان طرفدار ایران کشته شده‌اند.

اسرائیل در سال‌های اخیر بر شمار حملات هوایی خود در خاک سوریه افزوده‌ است به طوری که به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، در سال جاری 36 حمله هوایی علیه مواضع رژیم اسد، ایران و حزب‌الله اجرا شد.

شایان ذکر است سوریه از سال 2011 صحنه درگیری‌های داخلی خونباری است که به کشته شدن بیش از 380 هزار تن و تخریب ساختارهای زیر بنایی و بخش‌های تولیدی و همچنین آواره شدن میلیون‌ها تن از مردم سوریه در داخل این کشور و بیرون از آن انجامیده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم