وزیر خارجه یونان: ترکیه عامل بی ثباتی در منطقه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نیکوس دندیاس وزیر خارجه یونان پنجشنبه 26 نوامبر تاکید کرد که ترکیه عامل بی ثباتی منطقه است که سعی در تحمیل خواست خود بر همسایگانش دارد.

وزیر خارجه یونان در مصاحبه با العربیه گفت: «رویارویی ما با ترکیه در واقع با چالش‌گری این کشور به عنوان امپراتوری جدید عثمانی است و آنکارا، مزدوران پیکار جوی را به سوریه، لیبی و جنوب قفقاز اعزام می کند.»

او افزود: «ترکیه سعی در دخالت در أمور داخلی مصر دارد و بر این باور است که از حق تبدیل شدن به ابر قدرت برخوردار است. البته یونان گزینه نظامی را به اراده خود انتخاب نخواهد کرد اما اگر امر بر ما تحمیل گردد باید از کشور خود دفاع کنیم.»

پیامی آشکار

به گفته وزیر خارجه یونان، آنکارا به هر کجا پای بگذارد مشکل ایجاد کرده و چشمداشت های تاریخی داشته و سعی در متحقق ساختن آنها به شیوه ای غلط دارد.

او از اتحادیه اروپا خواست تا با پیامی روشن به ترکیه بفهماند که « اقداماتش غیر قابل قبول و مردود است.»

دندیاس افزود: «ترکیه در حال باج گیری از اروپا در خصوص موضوع پناهجویان است و آنها را عمدا به سوی مرزها می راند و میانجیگری آلمان بین یونان و ترکیه تا این لحظه به جایی نرسیده است.»

محکوم کردن ترکیه

در پی آفزایش تنش ها میان آنکارا و اتحادیه اروپا در ماه‌های گذشته، اعضای اتحادیه اروپا روز پنجشنبه 26 نوامبر به پیش نویس لایحه‌ای به محکومیت ترکیه در رابطه با اقدامات اين كشور در شرق مديترانه و قبرس رأی دادند.

نوالدین الفریضی گزارشگر العربیه در بروکسل، گفت که پیش‌نویس این قطعنامه که نمایندگان پارلمان اروپا امروز به آن رأی دادند قرار است در اجلاس اروپا كه در دسامبر آینده برگزار خواهد شد، مطرح و مقدمات محکومیت ترکیه به خاطر تلاش‌های این كشور در برهم زدن ثبات در آب‌های بین المللی مدیترانه فراهم شود.

ترکیه به خاطر اختلافاتی که با یونان و قبرص دارد، تاکنون چندین بار مورد ملامت و سرزنش کشورهای اروپایی‌ها قرار گرفته است اما آنکارا تاکنون هیچ اهمیتی به اعتراض یا انتقاد كشورهاى اروپایی‌ از سیاست‌هایش نداده است.

پیشن نویس قطعنامه همچنین بازگشایی بخشی از منطقه «واروشا» توسط قبرسی‌های ترک تبار را محکوم و هشدار داده که اقدامات اینچنینی از سوی ترکیه به تحميل یک واقعیت جدید در منطقه منجر و اعتماد کشورهای حوزه مدیترانه به همدیگر را تضعیف و چشم اندازهای راه حل جامع برای مسئله قبرس را تهدید می‌کند.

رهبران اروپایی خواستار حفظ موضعی یکپارچه در برابر اقدامات یک‌جانبه و غیرقانونی ترکیه شدند. در این پیش نویس اتحادیه اروپا مقامات ترکیه را تهدید به اعمال تحریم کرد.

تشدید تنش‌ها

گفتنی است که افزایش تنش ها در ماه های گذشته به دلیل بروز اختلاف بر سر تقسیم منابع عظیم انرژی در شرق مدیترانه، چشم‌گیر بوده به طوری که یونان، آنکارا را به انجام حفاری در آب های منطقه‌ای خود متهم کرده است.فعالیت شناور‌های کاوشگر ترکیه درماه های گذشته عملا با هشدارهای اتحادیه اروپا و موضع آن در خصوص غیر قانونی بودن این نوع فعالیت‌ها، به چالش برخاسته است.

در همین گیر و دار ارتش آلمان دو روز پیش طی بیانیه‌ای عنوان ساخت که سربازان المانی مبادرت به بازرسی کشتی های باری ترکیه در قالب ماموریت «ایرینی» در چارچوب پیاده کردن قطعنامه شورای امنیت در مورد ممنوعیت ارسال سلاح به لیبی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم