نشست چهارجانبه سعودی، امارات، مصر و اردن برای بررسی اوضاع سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در چارچوب تلاش‌های بین‌المللی برای حل و فصل بحران ترکیه کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، مصر و اردن روز پنج‌شنبه 26 نوامبر 2020 دیداری در سطح وزاری امور خارجه برگزار کرده و بحران سوریه و راه‌های حل و فصل آن را به بحث و تبادل نظر گذاشتند.

دیپلمات‌های این چهار کشور خواستار حل و فصل بحران سوریه براساس قطعنامه 2254 شورای امنیت شدند، به نحوی که یکپارچگی ارضی این کشور تضمین شود.

موضوع حمایت از عربیت سوریه و ثروت‌های ملت این کشور هم یکی از موضوعات این نشست بود.

پیش از این وزارت امور خارجه مصر اعلام کرد که در سطوح دیپلماتیک عالیرتبه با 3 کشور عربی دیگر تحولات سوریه را به بحث گذاشت.

در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه مصر در صفحه فیسبوک خود منتشر کرد، آمده: «مصر با سعودی، امارات و اردن یک نشست مشورتی در سطح مسئولان عالیرتبه وزارت امور خارجه برگزار کرد تا تحولات بحران سوریه را به بحث بگذارد.»

این چهار کشور راه‌های حل و فصل بحران بحران سوریه را براساس قطعنامه 2254 شورای امنیت به نحوی که یکپارچگی ارضی این کشور تضمین شوند، دانستند.

قطعنانه 2254 در دسامبر 2015 صادر شد و مرجع اساسی برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه به شمار می‌رود. این قعطنامه 16 ماده‌ای در ماده چهارم خود بر حمایت از روند سیاسی در سوریه تحت نظارت سازمان ملل تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم