.
.
.

نشست چهارجانبه سعودی، امارات، مصر و اردن برای بررسی اوضاع سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در چارچوب تلاش‌های بین‌المللی برای حل و فصل بحران ترکیه کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، مصر و اردن روز پنج‌شنبه 26 نوامبر 2020 دیداری در سطح وزاری امور خارجه برگزار کرده و بحران سوریه و راه‌های حل و فصل آن را به بحث و تبادل نظر گذاشتند.

دیپلمات‌های این چهار کشور خواستار حل و فصل بحران سوریه براساس قطعنامه 2254 شورای امنیت شدند، به نحوی که یکپارچگی ارضی این کشور تضمین شود.

موضوع حمایت از عربیت سوریه و ثروت‌های ملت این کشور هم یکی از موضوعات این نشست بود.

پیش از این وزارت امور خارجه مصر اعلام کرد که در سطوح دیپلماتیک عالیرتبه با 3 کشور عربی دیگر تحولات سوریه را به بحث گذاشت.

در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه مصر در صفحه فیسبوک خود منتشر کرد، آمده: «مصر با سعودی، امارات و اردن یک نشست مشورتی در سطح مسئولان عالیرتبه وزارت امور خارجه برگزار کرد تا تحولات بحران سوریه را به بحث بگذارد.»

این چهار کشور راه‌های حل و فصل بحران بحران سوریه را براساس قطعنامه 2254 شورای امنیت به نحوی که یکپارچگی ارضی این کشور تضمین شوند، دانستند.

قطعنانه 2254 در دسامبر 2015 صادر شد و مرجع اساسی برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه به شمار می‌رود. این قعطنامه 16 ماده‌ای در ماده چهارم خود بر حمایت از روند سیاسی در سوریه تحت نظارت سازمان ملل تاکید کرد.