خودسوزی زندانی معترض در زندان ارومیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک زندانی در زندان ارومیه به نشانه اعتراض نسبت به وضعیت خود اقدام به خودسوزی کرد که در پی این اتفاق ماموران گارد این زندان وارد بند شده و این زندانی را مورد ضرب و شتم قرار دادند. بدرفتاری ماموران گارد منجر به درگیری و اعتراض سایر زندانیان ساکن خوابگاه 2-1 زندان ارومیه و آتش‌سوزی در این بند شد.

به گزارش هرانا این زندانی که هویت وی «حجت کاظم‌نژاد» از خوابگاه 2-1 زندان ارومیه عنوان شده است، صبح امروز چهارشنبه 25 نوامبر 2020 در مقابل اتاق افسرنگهبانی زندان اقدام به خودسوزی کرد و یکی از پاهایش دچار سوختگی شد و جهت درمان به بهداری زندان منتقل شد. وی پس از درمانی سطحی به اتاق افسرنگهبانی زندان منتقل شد و یکبار دیگر اقدام به خودسوزی کرد. امری که با ورود ماموران گارد به بند به خشونت کشیده شد.

یک منبع مطلع از شرایط این زندانی در این خصوص گفت: «آقای کاظم نژاد صبح امروز سر خود را گچ گرفت و در مقابل افسرنگهبانی خودش را آتش زد. ماموران او را به بهداری زندان منتقل کردند و پس از باز کردن گچ سر او را مداوایی سطحی کردند. اما این زندانی پس از انتقال به اتاق افسرنگهبانی مجددا اقدام به خودسوزی کرد. در پی آن ماموران گارد زندان او را مورد ضرب و شتم قرار دادند. سایر زندانیان خوابگاه ۱-۲ نیز در اعتراض به این اتفاق پتوهای خوابگاه و لباس‌های خود را به آتش کشیدند. اتاق پر از دود شد اما ماموران اجازه نمی‌دادند تا زندانیان درها را باز کنند. زندانیان هم برای جلوگیری از خفگی پنجره‌ها را شکستند.»

با افزایش درگیری‌ها مسئولان تلفن‌های زندان را قطع کرده‌اند. به گفته این منبع مطلع ماموران گارد تاکنون دو بار با استفاده از شوکر و گاز اشک‌آور تلاش داشتند تا وارد بند شوند اما ناموفق بوده‌اند. هم اکنون ماموران گارد و سربازان بر پشت بام و سالن زندان رفته‌اند و درهای بند کماکان بسته است.

آقای کاظم نژاد که از بابت اتهام نزاع دسته جمعی به 1 سال حبس تعزیری محکوم شده بود، در تاریخ 27 آبان‌ماه، 18 روز پس از پایان دوره محکومیت خود و ممانعت از آزادی وی، با طرح خواسته آزادی از زندان با دوختن لب‌هایش اعتصاب غذا کرد و دو روز بعد با وعده مساعد مسئولان به اعتصاب خود پایان داد.

گفته می‌شود که دادگاه در پاسخ به پیگیری‌های این زندانی و خانواده‌اش مدعی شده پرونده وی گم شده است.

حجت کاظم‌نژاد، 33 ساله، متاهل در خوابگاه ۱2-1 زندان ارومیه بسر می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم