برکناری‌ها در داخل پنتاگون شامل شورای عالی رایزنی گردید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به نظر می رسد تغییر و تحول زیادی در کریدورهای پنتاگون در حال روی دادن است زیرا به گفته سه تن از مسئولان کنونی و پیشین، تغییراتی در کمیسیون مشورتی پنتاگون روی داده که به نوشته مجله فارین پالیسی، بسیاری از اعضای کمیته عالی رایزنی فدرال به ناگهان عوض شده اند.

از سوی دیگر به نوشته همین مجله، در بیانیه چهارشنبه 25 نوامبر جاشوا وایتهاوس هماهنگ کننده کاخ سفید در پنتاگون رایزن بلندپایه شورای سیاست گذاری دفاعی آمده است که 11 نفر از جمله هنری کیسینجر و مادلین اولبرایت وزرای اسبق خارجه آمریکا، ژنرال بازنشسته گاری روجید فرمانده عملیات دریایی و جین هارمن عضو برحسته کمیته اطلاعاتی در کنگره برکنار شدند.

ورودی دی لیون مسئول ارشد سابق عملیات پنتاگون نیز برکنار گردید که از سوی جیمز ماتیس وزیر دفاع وقت منصوب شده بود.

اریک کانتور رهبر پیشین اکثریت کنگره و دیوید ماکورمیک نماینده پیشین وزارت خزانه داری در دوران جورج بوش که از سوی جیمز ماتیس درسال 2017 منصوب شده بودند نیز از جمله برکنار شدگان هستند که شامل جیمی جوریلیک معاون دادستان کل در دوران کلینتون و رابرت جوزف مذاکره کننده ارششد هسته ای که پرونده هسته ای لیبی نیز می شود

رایزنی و توصیه

گفتنی است که شورای مدیریت که از سوی مسئولان بلندپایه سیاسی در پنتاگون اداره می شود، یک اندیشکده فکری داخلی در قلب پنتاگون است که رایزنی و توصیه های مستقلی را در خصوص سیاست های دفاعی ارائه می دهد.

این مرکز در بر دارنده افسران پیشین و وزراء خارجه و شماری از اعضای کنگره و دیگر دیپلمات های عالی رتبه و کارشناسان سیاست خارجی است.

به گفته مسئولان دولت ترامپ، او مدتی است که در تلاش برای بازبینی در ترکیب این شورا و وارد کردن چهره های طرفدار خود در آن است اما با مخالفت مارک اسپر وزیر دفاع برکنار شده و جیمز اندرسون نماینده وزارت دفاع مواجه شد که سعی در تداوم ترکیب شورای مدیریت داشتند.

مهمترین تهدیدهای راهبردی

کاخ سفید می‌کوشد تا اسکات اوگرادی خلبان پیشین نیروی هوایی که جنگنده‌اش بر فراز بوسنی سرنگون شد را وارد شورای مدیریت کند تا او بتواند نامزد منصبی بلندپایه در پنتاگون شود.

بر اساس این تغییرات نیوت گینگریچ رئیس پیشین کنگره نیز از جمله نامزدهای ورود در این شورا است.

دولت ترامپ همچنین از حق وتو علیه وارد ساختن اریک اولسون فرمانده پیشین عملیات ویژه آمریکا، کاندالیزا رایس وزیر خارجه پیشین و گوردون انگلاند معاون پیشین وزیر دفاع در دوران بوش استفاده کرده است.

این در حالی است که شورای مدیریت نقش ملموسی در روند تصمیم سازی سیاسی در پنتاگون ایفا نمی کند بلکه روند دادن توصیه به فرماندهان بلندپایه نظامی را در خصوص برخی از اساسی ترین تهدیدهای راهبردی برای امنیت ملی آمریکا بر عهده دارد.

شورای مدیریت در اکتبر گذشته نشستی را برای گفت‌و‌گوهای محرمانه پیرامون پی‌ریزی استراتزی دراز مدت در قبال چین و بازدارندگی فضایی برگزار کرد که در بر دارنده جلساتی با سیا و دفتر ارزیابی پنتاگون و دیگر مسئولان بلندپایه وزارت دفاع آمریکا بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم