امسال جایزه جهانی «ارادت به هنر» به هنرمند افغان اهدا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شماری از منابع خبری پنج‌شنبه 26 نوامبر گزارش دادند که سازمان جهانی هنر که مقر آن در ترکیه است جایزۀ ارادت به هنر امسال را به عبدالصبور حسینی هنرمند تیاتر افغان اهدا کرد.

به گزارش شبکه طلوع نیوز، این جایزه از سوی صد داور جهانی برای عبدالصبور داده شده و از او به عنوان هنرمند آسیب‌پذیر تراجنسی افغانستان یاد شده‌ است.

Advertisement

عبدالصبور حسینی 65 ساله باشندۀ ولسوالی گذرۀ ولایت هرات در غرب افغانستان است و شغل آموزگاری دارد. او می‌گوید که اسمش لیلی است اما همه اورا به نام عبدالصبور می‌شناسند.

عبدالصبور حسینی علاوه کرد: «جایزه‌یی که به من تعلق گرفته از آن خیلی خوشحالم. و از یک نظر دیگر خیلی متأسفم که چرا جامعۀ ما هنرمند را قدر نمی‌نهد».

او اضافه کرد، چند بار از سوی مردان ناشناس در شهر هرات افغانستان لت‌وکوب شده‌‎است که در نتیجه بینایی یک چشم خودرا از دست داده‌است.

عبدالصبور حسینی علاوه کرد: «متاسفانه در محیط هرات که جامعۀ علم و فرهنگ است، چرا مردم از هنر برداشت بد می‌کنند؟».

از سوی دیگر، فریدون فکوری مدیر تیاتر هرات گفت: «در سال‌های گذشته، حکومت به هنر ارزش قایل نشده‌است. پلان و یا برنامه‌یی برای ارتقا و یا توسعۀ هنر تیاتر و سینما و موسیقی روی دست نگرفته‌است».

شایان ذکر است محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به تاریخ 21 نوامبر 2020 در مراسم افتتاح جشنواره ملی فیلم لاجورد در شهر کابل گفته بود، جنگ و نابسامانی‌های 40 ساله صدمه‌های زیادی به سایر بخش‌ها به خصوص در بخش فرهنگی زده است که فرهنگ وضعیت مناسب ندارد و به حاشیه رفته است.

زهیر از فیلم سازان خواست که در راستای رونق و رشد صنعت فیلم‌سازی و سینما سرمایه‌گذاری کنند. او ادامه داد، سینما روح یک شهر است و سینما می‌تواند جای تبلیغ فرهنگ و فرهنگ‌ساز باشد و باید روی این بخش سرمایه گذاری شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم