فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پیش‌نویس قطعنامه اتحادیه اروپا خواهان اعمال تحریم فوری علیه آنکارا است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  پیش‌نویس قطعنامه‌ای در پنج‌شنبه آینده در پارلمان اروپا مورد بررسی قرار خواهد گرفت که خواستار اجرای تحریم‌های فوری علیه ترکیه در پاسخ به تلاش‌هایش برای قرار دادن قبرس در برابر کار انجام شده در آب‌های منطقه‌ای آن است.

  پارلمان اروپا در این پیش‌نویس که نسخه‌ای از آن به دست خبرنگار العربیه رسیده، بازگشایی بخشی از منطقه فاروشا از سوی قبرسی‌های ترک را محکوم کرده و نسبت به «ایجاد وضعیت میدانی تازه‌ای هشدار داده که عامل تهدید کننده‌ای علیه هر گونه حل‌و‌فصل فراگیر برای مشکل قبرس بوده و شکاف میان طرفین و تجزیه جزیره را افزایش می‌دهد.»

  پارلمان اروپا در این پیش‌نویس ضمن فراخوان ترکیه به خارج کردن نیروهای خود از قبرس و بازگردان فاروشا به اهالی آن زیر نظر سازمان ملل، خواستار موضع‌گیری یکپارچه علیه اقدامات یک جانبه گرایانه و غیرقانونی ترکیه و اعمال تحریم‌ها علیه آن شده ‌است.

  پارلمان اروپا با تأکید بر راه‌حل فراگیر برای مشکل قبرس بر اساس یک کشور فدرال دارای دو قومیت و دو منطقه و مخالفت با تلاش‌های ترکیه برای تجزیه این جزیره، خواستار از سرگیری مذاکرات برای متحدکردن جزیره زیر نظر سازمان ملل شد که در سال 2017 متوقف گردید.

  جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اروپا تأکید کرده‌است که «اتحادیه اروپا امیدوار به بروز تحول در موضع ترکیه قبل از نشست آتی سران اروپا در 10 دسامبر آینده است و سران اروپا در نشست دسامبر در مورد واکنش نسبت به رفتار ترکیه، تصمیم خواهند گرفت.

  خبرگزاری قبرس به نقل از وزیر دفاع این کشور نوشت: «ما در تلاشیم تا از طریق قطعنامه‌های شواری امنیت و نه اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ترکیه، به حل‌و‌فصلی برای مشکل قبرس دست یابیم. البته تحریم علیه ترکیه گزینه‌ای است که تا زمانی که ترکیه در کار تنش‌آفرینی در سطح منطقه است، روی میز قرار دارد.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران