فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نتایج نشست ژنو؛ جامعه جهانی حدود 13 میلیارد دالر به افغانستان کمک می‌کند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  نشست دو روزه ژنو به هدف جلب کمک‌های جامعه جهانی برای چهار سال آینده افغانستان سه‌شنبه 24 نوامبر با اعلام حدود 13 میلیارد دالر کمک مشروط پایان یافت.

  این نشست دوشنبه 23 نوامبر با اشتراک نمایندگان 66 کشور جهان و 32 سازمان بین‌المللی در مقر سازمان ملل متحد در شهر ژنو سویس برگزار شد و میزان تعهد کمک‌های مالی جامعه جهانی برای چهار سال آینده افغانستان نیز مشخص گردید.

  این نشست مجازی به میزبانی مشترک سازمان ملل متحد، دولت افغانستان و فنلند(فنلاند) در شهر ژنو سویس برگزار شد و نمایندگان کشورهای اشتراک کننده به دلیل شیوع کرونا به گونه آنلاین در این نشست صحبت کردند و حمایت مالی‌اش را از افغانستان اعلام نمودند.

  اشتراک کنندگان این نشست به تأمین صلح، برقراری آتش‌بس فوری میان طرف‌های درگیر در افغانستان، حفظ دست‌آوردهای 19 سال گذشته و حقوق زنان تاکید کردند.

  در همین حال، محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان گفته است، اشتراک کنندگان نشست ژنو روی سه موضوع عمده به نتیجه رسیدند.
  اتمر اضافه کرد: «نخست افغانستان و جامعه جهانی روی یک برنامه مشترک سیاسی توسعوی برای چهار سال آینده توافق کردند. دوم، میان افغانستان و شرکای بین‌المللی روی یک سلسه اصول و قواعد برای حسابدهی متقابل نیز توافق به عمل آمد. سوم، جامعه جهانی و افغانستان روی تعهد دو جانبه توافق نمودند. در تعهد دو جانبه دولت افغانستان تعهد به امنیت، رفاه و حسابدهی را پذیرفت تا به صلح برسیم. شرکای بین‌المللی به حمایت مالی، سیاسی و امنیتی از افغانستان توافق کردند».

  همچنان نمایندگی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «کنفرانس 2020 افغانستان نمونه قوی از تعهدات دوامدار جامعه جهانی به افغانستان برای دوره پیش رو تا سال 2024 می‌باشد. تمویل کنندگان حداقل 3.3 میلیارد دالر امریکایی برای سال اول از چهار سال پیش رو متعهد گردیدند که انتظار می‌رود که تعهدات سالانه به همان سطح قبلی سال به سال باقی‌بماند».

  در این اعلامیه ذکر شده: «همکاران انکشافی افغانستان، تا سال 2024 قاطعانه حامی افغانستان باقی خواهند ماند همه کمک‌های انکشافی مشمول پروسه بررسی مشترک سالانه از سوی دولت و همکاران بین‌المللی خواهد بود و تمویل کنندگان همچنان به استفاده از حق شان برای تصمیم گیری در مورد سطح و چگونگی حمایت مالی سالانه شان، ادامه می‌دهند».

  از سوی دیگر، در اعلامیه‌ای کنفرانس بین‌المللی ژنو آمده، اشتراک کنندگان این نشست تعهد کردند که برای بررسی تعهدات و توافقات، مقام‌های ارشد در سال 2021 و وزیران در سال 2022 گردهم خواهند آمد.

  شایان ذکر است که پس از سقوط رژیم طالبان در سال 2001 بیش از ده نشست بین‌المللی به هدف جلب حمایت مالی جامعه جهانی از افغانستان برگزار شد.

  براساس گزارش‌ها، در سال 2016 میلادی نشست جهانی به هدف جلب کمک‌های مالی جامعه جهانی از افغانستان در شهر بروکسل پایتخت بلجیم (بلژیک) برگزار شد، نمایندگان کشورهای اشتراک کننده در این نشست تعهد کرده بودند که 15 میلیارد دالر طی چهار سال آینده برای بازسازی افغانستان کمک می‌کنند

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران