فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • موسسه پول عربی سعودی به «بانک مرکزی سعودی» تغییر نام داد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  شورای وزیران پادشاهی عربی سعودی سه‌شنبه 24 نوامبر 2020 تغییر نام «موسسه پول عربی سعودی» به «بانک مرکزی سعودی» را به تصویب رساند.

  به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی در جلسه شورای وزیران سعودی که سه‌شنبه به ریاست خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه سعودی و از طریق مجازی برگزار شده است با تغییر نام «موسسه پول عربی سعودی» به «بانک مرکزی سعودی» موافقت شد.

  طبق مصوبه و آیین‌نامه جدید شورای وزیران سعودی از این پس نام «بانک مرکزی سعودی» محل نام «موسسه پول عربی سعودی» را می‌گیرد.

  بنا بر ساختار جدید، بانک مرکزی سعودی همگام با اقدامات جهانی بانک‌های مرکزی و با ادامه بهره‌مندی از استقلال مالی و اداری مستقیما با پادشاه در ارتباط خواهد بود.

  بنا بر مصوبه جدید شورای وزیران سعودی، از این پس بانک مرکزی سعودی جای موسسه پول عربی سعودی را در همه حقوق و تعهداتش خواهد گرفت.

  به موجب آیین‌نامه جدید بانک مرکزی سعودی اهداف محافظت از ثبات نظام پولی، حمایت از ثبات بخش مالی و تقویت اعتماد به بخش مالی و کمک به رشد اقتصادی را دنبال خواهد کرد.

  بانک مرکزی سعودی در این راستا همچنین مسئولیت سیاست‌گذاری، مدیریت سیاست‌های پولی و داشتن ابزار اتخاذ تدابیر لازم را علاوه بر تعریف ارتباط بانک مرکزی با دولت متبوع و طرف‌های بین‌المللی خارجی ذیربط و دارای صلاحیت و همچنین ایجاد سیستمی برای اجرایی کردن فعالیت‌ها و تصمیم‌های بانک فراهم می‌کند.

  بنا بر آیین‌نامه جدید، بانک مرکزی سعودی همچنان نام اختصاری ”ساما-SAMA" را به خاطر اهمیت تاریخی و جایگاه محلی و جهانی آن حفظ خواهد کرد و همه نوع اسکناس‌ و پولهای فلزی که حامل اسم موسسه پول عربی سعودی هستند با حفظ نام به طور قانونی به قدرت اجرایی خود ادامه خواهند داد.

  از سویی احمد بن عبدالکریم الخلیفی رئیس بانک مرکزی سعودی، گفت که موافقت شورای وزیران با تغییر نام موسسه پول عربی سعودی به بانک مرکزی سعودی در راستای بهبود عملکرد و نقش بانک‌ مرکزی و ارتقای سیاست‌های پولی و مالی این سعودی در چارچوب چشم‌انداز توسعه 2030 سعودی صورت می‌گیرد

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران