فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سازمان ملل: حوثی‌ها با اعزام کارشناسان جهت بررسی نفتکش صافر موافقت کردند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  سازمان ملل متحد چهارشنبه 25 نوامبر 2020 اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی یمن با اعزام کارشناسان برای بررسی و تعمیر و نگهداری اولیه نفتکش صافر که مدت‌ها است در مقابل بندر الحدیده توقیف شده و در معرض خطر نشت نفت قرار دارد، موافقت کردند.

  به گزارش خبرگزاری فرانس پرس استیون دوچاریک سخنگوی سازمان ملل متحد در گفتگو با خبرنگاران گفت که «شنبه نامه‌ای رسمی دریافت کردیم» از حوثی‌ها که «به موافقت آنها با پیشنهادهای سازمان ملل درباره اعزام تیمی از کارشناسان به نفتکش صافر اشاره شده است».

  این مقام سازمان ملل همچنین ابراز امیدواری کرد که این ماموریت تا اواخر ژانویه یا اوایل فوریه انجام شود.

  دوچاریک نیز افزود:« کما این‌که باید جدول زمانی برای اعزام کارشناسان مشخص شود زیرا که این موضوع به میزان فراهم بودن ابزارهای مطلوب در بازار بستگی دارد که برای فعالیت تیم کارشناسان جهت بررسی و تعمیر و نگهداری کشتی صافر ضروری است.

  دوچاریک گفت:« اگر امور به خوبی پیش رود، تیم کارشناسان بین المللی و تجهیزات آنها تا اواخر ژانویه یا اوایل فوریه آینده خواهند رسید.

  دو چاریک در ارتباط با پرسشی درباره تفاوت میان موافقت کنونی ارسالی حوثی‌ها به سازمان ملل و موافقت‌های پیشین آنها که تنها بمانند جوهری بر کاغذ مانده، توضیح داد توافقی که شنبه به سازمان ملل ابلاغ شده بیشتر جنبه رسمی دارد.

  این مسئول سازمان ملل همچنین موافقت حوثی‌ها با بررسی نفتکش صافر را گامی مهم توصیف کرد.

  سخنگوی سازمان ملل متحد همچنین توضیح داد که هدف سازمان ملل بررسی نفتکش صافر و تعمیر و نگهداری اولیه آن و ارائه توصیه‌هایی درباره اقدامات پیش‌رو است که باید در مورد آن به مورد اجرا گذاشته شود تا از هر گونه نشت نفت و وقوع فاجعه زیست محیطی جلوگیری شود.

  شایان ذکر است سال‌هاست که سازمان ملل در تلاش است تا نفتکش صافر را تامین و مانع از نشت نفت شود، اما علی‌رغم تلاش‌های مستمر به دلیل مخالفت‌های مکرر حوثی‌ها که بر بندر الحدیده کنترل دارند موفق به دسترسی و ارسال تیم کارشناسان بین‌المللی به این کشتی جهت تعمیر و نگهداری آن نشده است.

  شایان ذکر است که نفتکش صافر با محموله 1.1 میلیون بشکه نفت از سال 2015 تاکنون در آب‌های مقابل بندر الحدیده یمن در توقیف مانده و بدون تعمیر و نگهداری در معرض خوردگی قرار گرفته و با احتمال شدید نشت نفت مواجه است .

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران