فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دو متهم جدید در پرونده انفجار بندر بیروت که یکی از آنها عامل حزب‌الله است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  خانواده قربانیان انفجار بندر بیروت چهارشنبه 25 نوامبر با تجمع در اطراف پارلمان لبنان، مراتب اعتراض خود را نسبت به کندی تحقیقات پیرامون علل و مسئولان انفجار ابراز داشتند.

  در همین راستا غسان خوری دادیار عمومی دادگاه تشخیص لبنان، فهرست اتهامات علیه مسئولان گمرک کنونی و پیشین لبنان را سه‌شنبه 24 نوامبر ارائه داد که بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، یکی از آنها از عناصر حزب‌الله در بندر بیروت است.

  به گزارش خبرگزاری لبنان، خوری سه‌شنبه 24 نوامبر اتهاماتی را متوجه هانی الحاج شحاده عضو شورای عالی گمرکات و موسی هزیمه جانشین مدیر گمرک بیروت ساخت.

  به گزارش آسوشیتد پرس ظواهر امر گویای این است که هزیمه در زمانی که مواد منفجره در بندر بیروت انبار می‌شد، عامل حزب‌الله در بندر بود.

  هانی الحاج شحاده هانی الحاج شحاده

  به گزارش خبرگزاری لبنان با متهم شدن شحاده و هزیمه، شمار متهمان این پرونده به 33 نفر رسید که 25 تن از آنها زندانی هستند.

  بر اساس دادخواست جدید دادستانی، قاضی فدی صوان که پیشتر از این دو متهم به عنوان شاهد بازجویی کرده بود، هم‌اکنون پرونده آنها را در دست دارد. این در حالی است که بازپرس پرونده از پارلمان لبنان خواستار اجرای تحقیقات از وزراء کنونی و پیشین در ارتباط با تخلفات آنها پیرامون این فاجعه شده ‌است.

  گفتنی است که کابینه حسان دیاب در پی بروز انفجار بندر بیروت استعفا کرد اما همچنان عهده‌دار وظایف دولت تا تشکیل کابینه جدید خواهد بود.

  به گفته منابع آگاه، قاضی صوان مشخصا خواستار بازجویی از میشل نجار وزیر امور عمومی در کابینه موقت و وزرای پیش از او در همین سمت یعنی یوسف فنیانوس، غازی العریضی، غازی زعیتر و همچنین غازی وزنه وزیر دارایی در کابینه موقت و علی حسن خلیل سلف او، ماری کلود نجم وزیر دادگستری درکابینه موقت و وزرای پیش از او یعنی اشرف ریفی، سلیم جریصاتی و البرت سرحان شده ‌است زیرا پیگرد وزراء، امری است که صرفاً در حیطه اختیارات شورای عالی محاکمه روسا و وزراء می‌باشد.

  به دنبال مخالفت مسئولان لبنان با اجرای تخقیقات بین‌المللی در خصوص انفجار، تحقیقات داخلی با مشارکت کارشناسان فرانسوی و عناصری از دفتر تحقیقات فدرال آمریکا در لبنان تا این لحظه به بازداشت 25 نفر شامل مسئولان بلندپایه بندر و گمرک منجر شده ‌است.

  منابع قضایی لبنان فاش ساختند که لبنان، گزارش تهیه شده از سوی کارشناسان آمریکایی را دریافت کرده ولی در انتظار ارائه گزارش کارشناسان فرانسوی است.

  شایان ذکر است در انفجارمهیب 4 اوت گذشته در انبار شماره 12 بندر بیروت که از سال 2014 حاوی نزدیک به 2750 تن نیترات آمونیوم بود، 200 نفر کشته و بیش از 6 هزار تن زخمی شده و افزون از 300هزار تن به دلیل تخریب منازل، آواره شدند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران