فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • توافق تازه میان قطر و ایران؛ زمینه‌ای برای بروز تنش‌های جدید

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  هفتمین نشست کمیته اقتصادی مشترک ایران و قطر روز سه شنبه 24 نوامبر در اصفهان شاهد امضای تفاهمنامه ای پیرامون همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور بود. این تفاهم‌نامه مشتمل بر تشکیل تیم کاری مشترک بازرگانی، همکاری بخش‌های خصوصی دو کشور درایجاد مراکز تجاری مشترک، اعزام وابسته بازرگانی به سفارت خانه های دو کشور در تهران و دوحه و استفاده از بنادر هر دو کشور به هدف گسترش واردات و صادرات میان طرفین می گردد.

  این توافق می تواند دربر دارنده هشداری در مورد بروز تنش‌های جدید باشد.

  به گزارش ایرنا،در هفتمین نشست کمیته های مشترک اقتصادی دو کشور، خلیفه بن جاسم آل ثانی سفیر قطر درتهران و روسای اتاق بازرگانی و نمایندگانی از جانب مسئولان دست اندرکار قطر و ایران شرکت داشتند.

  زمینه همکاری ها شامل اتاق های بزرگانی و تشویق بخش خصوصی به بستن قرار داد سرمایه گذاری های مشترک و بررسی سازو کار های مناسب برای تسهیل روند توافق در راستای امضای توافق در دیگر در زمینه برق و آب، فاضل آب، گاز و سایر عرصه های توسعه می شود.

  بر اساس این سند امضا شده در نشست مشترک اقتصادی، همکاری های میان دو کشور در زمینه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و برگزاری هفته های فرهنگی میان دو کشور انجام خواهد گرفت.

  بر اساس این سند، ایران اقدام به برطرف کردن نیاز های قطر در زمینه دارو و دستگاه های پزشکی و تشویق بخش خصوصی در این عرصه خواهد کرد. دو کشور همچنین توافق کردند که تدابیر لازم در در زمینه آموزش عالی و مطالعات علمی و تامین شرایط لازم برای استفاده طرف قطری از بنادر و راه اهن ایران برای ترانزیت کالا انجام شود و توافق هایی نیز در عرصه های گوناگون ارتباطات و فناوری اطلاعات و حفاظت و نگهداری از کابل فیبر نوری در اعماق آب ها امضا شود.

  همکاری های دو جانبه در عرصه کشاورزی و ثروت های دامی، شیلات، محیط زیست و استفاده از تجارب طرف ایرانی در این زمینه از طریق اعزام کادرها به قطر و تشکیل کار گروه های مشترک در این خصوص از دیگر مسائل مورد توافق دو کشور بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران