فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • توافق برای تشکیل پارلمانی متحد در لیبی

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  اعضای پارلمان لیبی که در شهر طنجه پادشاهی مغرب گردهم آمده‌اند بامداد چهارشنبه 25 نوامبر 2020 توافق کردند برای تشکیل پارلمانی هم‌گرا جلسه‌ای رسمی و متحد را با مشارکت همه اعضا در شهر غدامس در غرب این کشور برگزار کنند.

  به گزارش رسانه‌های لیبی اعضای پارلمان این کشور بامداد چهارشنبه همچنین توافق کردند تا درباره نقاط اختلاف و مشارکت برای دست‌یابی به راه‌حل سیاسی تحت سرپرستی سازمان ملل در این کشور گفتگو کنند.

  در نشست طنجه در پادشاهی مغرب بیش از 100 نماینده پارلمان لیبی طی جلسه‌ای رسمی راههای وحدت، پایان دادن به اختلاف‌ها، فعال‌سازی مجدد نقش و وظایف موسسه‌های قانون‌گذاری را در تدارک برای مرحله پیش‌رو مورد بحث و بررسی قرار دادند.

  از سویی صالح افحیمه نماینده پارلمان لیبی در اظهاراتی به «العربیه.نت» گفت که همه حاضران در نشست طنجه مغرب توافق کردند که شهر بنغازی به عنوان مقر قانونی و حقوقی پارلمان بماند.

  آنها همچنین بر اهمیت انعقاد نشست پارلمان با مشارکت تمام اعضای آن در داخل خاک لیبی و به طور مشخص در شهر غدامس طی روزهای آینده توافق کردند.

  طبق توافق به عمل آمده میان اعضای پارلمان لیبی قرار است در اولین جلسه‌ای که در شهر غدامس برگزار شود به همه اختلاف‌های باقی‌مانده‌ای که سبب دوری‌ میان اعضا شده است، پرداخته شود تا راه حلی برای آنها ایجاد شود.

  پارلمان لیبی در دوره آتی نقش مهمی را در ارتباط با دادن رای اعتماد به دولت پیش‌رو و تکمیل روند تشکیل دولت با استناد به قانونی اساسی و حقوقی ایفاء خواهد کرد.

  از زمان آغاز عملیات نظامی ارتش لیبی در آوریل 2019 برای آزادسازی طرابلس پایتخت این کشور از دست شبه‌نظامیان مسلح و پس از آن‌که تعدادی از نمایندگان با راه حل نظامی مخالفت کرده و از پارلمان خارج و تصمیم به تشکیل پارلمانی موازی در طرابلس گرفتند، پارلمان لیبی تاکنون به دو بخش تقسیم شده که تلاش‌ها برای متحد کردن آن همچنان ادامه دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران