فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تصویری؛ روند بازسازی منار پنجم مصلای هرات افغانستان آغاز شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان چهارشنبه 25 نوامبر با نشر اعلامیه‌ای نوشت، کارهای اول برای بازسازی منار پنجم مصلی هرات در غرب این کشور آغاز شده است.

  در این اعلامیه آمده، عبدالاحد عباسی رییس حفظ و ترمیم آبدات تاریخی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفته است، کار مطالعات برای استحکام منار پنجم مصلی هرات با گروه تخنیکی بنیاد فرهنگی آغاخان آغاز شده است.

  عباسی اضافه کرد، در جریان این مطالعات، از منار پنجم هرات به وسیلۀ دستگاه توتل استیشن و کمره‌های مخصوص، عکس برداری، فلمبرداری و اسکن صورت می‌گیرد و همچنان از خشت و سایر مواد ساختمانی که در این منار به کار رفته است نیز نمونه گرفته می‌شود.

  او علاوه کرد، این نمونه‌ها به خاطر آزمایش در لابراتوار و تشخیص مقاومت مواد کار شده در منار، مطالعه می‌شود.

  به گفته رییس حفظ و ترمیم آبدات تاریخی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، کار مطالعات برای استحکام منار پنجم مصلی هرات، تا اوایل هفتۀ آینده تکمیل می‌شود و پس از آن اقدم به استحکام منار صورت خواهد گرفت.

  بنیاد فرهنگی آغاخان منار پنجم مصلای هرات را بازسازی می‌کند.

  ارگ ریاست جمهوری افغانستان چهارشنبه 11 نوامبر 2020 با نشر اعلامیه‌ای نوشت، بنیاد فرهنگی آغاخان اعلام آمادگی کرده که منار پنجم مصلای هرات را بازسازی کند.

  در این اعلامیه آمده بود، بنیاد فرهنگی آغاخان با ارسال نامه‌ای به محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته است که این بنیاد برای بازسازی منار پنجم مصلای هرات آماده است.

  در این اعلامیه ذکر شده بود که کریم آغاخان رهبر اسماعلیه‌های جهان پروژه بازسازی منار پنجم مصلای هرات را تایید نموده و تاکید کرده است که کار بازسازی این منار فوری آغاز شود.

  در همین حال، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته است: «تخصیص بودجۀ اولین مرحله سروی و بازسازی منار پنجم مصلای هرات را دولت افغانستان فراهم می‌نماید و در مرحلۀ دوم، برای ترمیم اساسی آن دولت جمهوری اسلامی افغانستان به کمک همکاران بین‌المللی امکانات مالی را فراهم نموده و امور تخنیکی(فنی) آن را بنیاد فرهنگی آغاخان انجام خواهد داد».

  شایان ذکر است در مصلی هرات در غرب افغانستان پنج منار وجود دارد که در زمان شاهان دوره تیموری ساخته شده است. در حال حاضر یکی از این منارها در حال فروپاشی قرار دارد. با وجود نگرانی‌ها مبنی به احتمال فروریختن منار پنجم مصلای هرات، رئیس جمهوری افغانستان اخیراً دستور بازسازی آن را صادر کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران