.
.
.

غرامت هواپیمای اوکراینی از صندوق توسعه ملی به جای سپاه پاسداران پرداخت می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه شرق گزارش داد که غرامت سرنگونی هواپیمای اوکراینی قرار است از صندوق توسعه ملی به میزان 200 میلیون یورو پرداخت شود و سپاه پاسداران که مسئولیت شلیک موشک به این هواپیما را پذیرفته بود، مسئولیتی برای پرداخت این غرامت به عهده نگرفته است.

روزنامه شرق امروز سه‌شنبه 24 نوامبر 2020 در گزارشی از تصمیم دولت روحانی برای پرداخت غرامت سرنگونی هواپیمای اوکراینی از صندوق توسعه ملی به میزان 200 میلیون یورو خبر داد و ضمن انتقاد از این تصمیم آن را در تعارض با قوانین و مقررات صندوق توسعه ملی ایران توصیف کرد.

صندوق توسعه ملی ایران در سال 1389 جایگزین حساب ذخیره ارزی (صندوق ذخیره ارزی) شد.

این صندوق برای سرمایه‌گذاری بلندمدت درآمدهای نفتی و کم کردن وابستگی دولت به نفت در هزینه‌های جاری ایجاد شده و قرار بود حداقل 30 درصد از درآمدهای نفت و گاز ایران به این صندوق واریز شود، اما به دنبال تحریم‌های سفت و سخت دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، دولت با کاهش درآمدهای خود به خصوص درآمد نفتی مواجه شده است.

این روزنامه از قول یک کارشناس اقتصادی نوشته دولت ایران به دلیل محدودیت منابع ارزی خود، مجبور به استفاده از این صندوق است.

یک کارشناس بودجه هم به این روزنامه گفته است چون شرکت‌های بیمه در ایران توان پرداخت چنین غرامتی را ندارند، تصمیم گرفته شده تا پول آن از این صندوق پرداخته شود.

هواپیمای اوکراینی، در تاریخ 8 ژانویه پس از پرواز از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در جنوب تهران با دو موشک سرنگون شد و 176 سرنشین آن جان باختند.

ایران بعد از سه روز انکار و پنهان‌کاری، اعتراف کرد که پدافند سپاه پاسداران به علت «خطای انسانی» این هواپیما را هدف قرار داده و سرنگون کرده است.

در اعتراض به این پنهان‌کاری مسئولان، اعتراضات سراسری شکل گرفت که بلافاصله توسط پلیس و نیروهای امنیتی سرکوب شد. ایران اگرچه با پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان هواپیمای مسافربری اوکراین موافقت کرده اما هنوز جزئیات آن روشن نیست.

حامد اسماعیلیون سخنگوی خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی در واکنش به این اقدام دولت روحانی ضمن انتقاد شدید در این باره اظهار کرد: «مخارج شلیک به کودکان و جنایات سپاه را از جیب مردم و صندوق توسعه ملی ‌برمی‌دارند تا غرامت کثافت‌کاری و جنایت سپاه پاسداران را پرداخت کنند. هم از نان مردم بزنند هم خانواده‌های جان‌باختگان را یک عمر شرمنده مردم کنند».

قربانيان هوا\يماي اوكراين

او تاکید کرد که اول باید جزئیات این جنایت روشن شود، افزود: «قدم بعدی محاکمه جنایتکاران است. ما به سهم خود در برابر این رسوایی ایستاده‌ایم، با اینکه همه چیز را از کف داده‌ایم، در برابر جانیان و البته طرفدارانشان در کانادا».

اسماعیلیون تصریح کرد: «جنایت خط وسط ندارد. یا این سوی خط یا آن سو. جنایت، اصلاح‌طلبان و اصولگرا و صلح و جنگ نمی‌شناسد. ببینید که دولت و مجلس و تمام ارکان آن نظام منحوس چطو به سپاه گره خورده‌اند. ببینید که چطور مخارج شلیک به بچه‌ها را هم از جیب مردم برمی‌دارند».