.
.
.

دبیرکل سازمان ملل: حمله به تاسیسات نفتی جده سعودی نقض قانون انسانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد شامگاه دوشنبه 23 نوامبر 2020 ضمن ابراز نگرانی درباره حمله به ایستگاه پخش فرآورده‌های نفتی در شهر جده سعودی آن را نقض قوانین انسانی توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری سعودی (واس) آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل شامگاه دوشنبه در اظهاراتی این قبیل حملات به اهداف غیرنظامی و ساختارهای زیربنایی را نقض قانون انسانی دانست.

شایان ذکر است یک مقام مسئول در وزارت انرژی پادشاهی عربی سعودی اعلام کرد ساعت 3:50 سحرگاه دوشنبه 23 نوامبر به وقت محلی، در نتیجه انفجار ناشی از اقدام تروریستی مخزن سوخت در ایستگاه پخش فرآورده‌های نفتی در شمال شهر جده دچار آتش‌سوزی شده ولی این آتش‌سوزی مهار شد.

این مقام مسئول ضمن اعلام این‌که تیم‌های آتش‌نشانی موفق به مهار آتش شدند، افزود که این «اقدام تروریستی» خسارات جانی در پی نداشته است.

او همچنین تاکید کرد که این حادثه هیچ تاثیری بر روند تولید و صادرات نفتی شرکت آرامکو سعودی نداشته و روند صادرات سوخت این شرکت به مشتریانش همچنان ادامه دارد.

او همچنین بیان کرد که پادشاهی عربی سعودی این «حمله بزدلانه» را به شدت محکوم کرده و تاکید می‌کند که این گونه «اقدامات تروریستی و خرابکارانه» که علیه تاسیسات حیاتی این کشور انجام می‌شود مانند حمله اخیر در نزدیکی سکوی شناور تخلیه متعلق به ایستگاه پخش فرآورده‌های نفتی در جازان و حملات پیش از آن به تاسیسات نفتی بقیق و خریص، امنیت و ثبات روند صادرات انرژی جهان و اقتصاد جهانی را مورد هدف قرار داده‌اند.

این مقام وزارت انرژی سعودی همچنین افزود که کشورش مجددا بر اهمیت مقابله با این گونه اقدامات خرابکارانه و تروریستی و طرف‌هایی که از آنها حمایت می‌کنند، تاکید می‌کند.

در همین راستا ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن اعلام کرد که دست داشتن پیکارجویان حوثی در این حمله به ایستگاه نفتی آرامکو ثابت شده و شواهد نشان می‌دهد ایران نیز در حمله به تاسیسات نفتی سعودی نقش دارد.

از سویی سرتیپ ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن، شامگاه دوشنبه 23 نوامبر با اشاره به بیانیه صادره از سوی وزارت انرژی در مورد آتش سوزی در مخزن سوخت در ایستگاه پخش فرآورده‌های نفتی در جده اعلام کرد، شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در این حمله تروریستی نقش دارند.

سخنگوی ائتلاف عربی گفت:«این هجوم «بزدلانه» نه تنها تاسیسات پادشاهی سعودی را هدف قرار داده بلکه شریان اقتصاد جهانی و منابع انرژی جهان را هدف قرار داده است».

المالکی تصریح کرد، حمله تروریستی جدید حوثی‌ها در ادامه اقدامات تروریستی این گروه تروریستی است که پیشتر تاسیسات نفتی منطقه «بقیق و خریص» را هدف قرار داده و حوثی‌ها مسئولیت آن را بر عهده گرفته‌اند، با حمایت مستقیم رژیم ایران انجام می‌گیرد.

حملات تروریستی این گروه که با استفاده از موشک‌های کروز و پهپادهای ساخت رژیم ایران انجام شده برای همه ثابت شده است.

سخنگوی ائتلاف عربی گفت، هدف قرار دادن غیرنظامیان و دیگر اماکن اقتصادی به صورت سیستماتیک و عمدی را مغایر با قوانین بین المللی، نقض آشکار حقوق بشر و مصداق جنایت جنگی دانست.