.
.
.

آغاز رسمی روند انتقال قدرت به بایدن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بعد از چند هفته مقاومت سرانجام به مسئولان اجازه داد تا روند انتقال قدرت به جو بایدن رئیس جمهوری منتخب را آغاز کنند.

بدین ترتیب بایدن قادر به استفاده از بودجه و صدور بخشنامه‌ها خواهد بود؛ هرچند که ترامپ تاکید کرده به تلاش‌هایش در تشکیک در انتخابات ادامه خواهد داد.

مرکز خدمات عمومی که یک آژانس فدرال است و می بایست با روند انتقال قدرت موافقت کند، دوشنبه 24 نوامبر اعلام داشت که بایدن می‌تواند رسما روند انتقال قدرت را آغاز کند.

امیلی مورفی مدیر این مرکز در پیامی تاکید کرده که بایدن به منابع مالی لازم که به دلیل اعتراض های حقوقی در راستای ابطال پیروزی‌اش درانتخابات، به حالت تعلیق در آمده بود، دسترسی خواهد داشت.

به گفته مورفی تصمیمی که اجازه آغاز روند انتقال قدرت به بایدن را می دهد، صرفا منوط به تصیمیم اوست و «شما باید این دستور را از من بشنوید. من در ارتباط با محتوای تصمیم خود یا زمان صدور آن زیر فشار قرار نگرفته‌ام.»

مورفی افزود: «من زیر فشار مستقیم یا غیر مستقیم از سوی هیچ یک از مسئولان قوه محریه شامل کسانی که در کاخ سفید یا مرکز خدمات عمومی هستند، قرار نگرفتم تا این روند را کند کرده یا سرعت بخشم.»
این فرایند بدین معناست که بایدن می تواند از تامین بودجه فدرال و دفتر رسمی خدمات عمومی در دو ماه آینده استفاده کند و راه در برابر او و کاملا هریس معاونش برای گرفتن گزارش های دوره ای در مورد امنیت ملی هموار می‌شود.

به گفته یکی از مسئولان دولت ترامپ به رویترز، تیم های بررسی دولت بایدن می توانند در نزدیکترین زمان از روز سه شنبه 24 نوامبر با دولت ترامپ در تماس باشند.

در بیانیه صادره از سوی تیم بایدن آمده است که جلسات با مسئولان فدرال در مورد نحوه تعامل واشنگتن با پاندمی کرونا و مسائل مرتبط با امنیت ملی آغاز خواهد شد.