.
.
.

آتش‌سوزی ناشی از «حمله تروریستی» به تاسیسات نفتی جده مهار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام مسئول در وزارت انرژی پادشاهی عربی سعودی روز دوشنبه اعلام کرد صبح روز دوشنبه 23 نوامبر 2020 ساعت 3:50 به وقت محلی انفجاری در مخزن نفت تقسیم محصولات پتروشیمی در شمال جده در نتیجه یک اقدام تروریستی دچار آتش‌سوزی شد ولی این آتش‌سوزی مهار شد.

این مقام مسئول افزود که گروه‌های آتش‌نشانی توانستند که آتش را مهار کنند و این «اقدام تروریستی» خسارات جانی در پی نداشت. شرکت آرامکوی سعودی هم اعلام کرد روند تولید و صدور نفت به مشتریانش کماکان ادامه دارد و این حادثه هیچ تاثیری بر روند صادرات نفت نداشت.

پادشاهی عربی سعودی این «اقدام تروریستی» را به شدت محکوم کرد و آن را «اقدام تروریستی خرابکارانه» دانست که علیه تاسیسات حیاتی این کشور مانند حملات پیشین به تاسیسات نفتی بقیق و خریص صورت گرفت و این حملات امنیت و ثبات روند صادرات انرژی جهان و اقتصاد جهانی را مورد هدف قرار داده‌اند.

در همین راستا ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن اعلام کرد که دست داشتن پیکارجویان حوثی در این حمله به ایستگاه نفتی آرامکو ثابت شد و شواهد نشان می‌دهد ایران هم در حمله به تاسیسات نفتی سعودی دست داشت.

ائتلاف عربی اعلام کرد: «ایران به شبه‌نظامیان حوثی تسلیحات پیشرفته از نوع کروز و پهپادهای بمب‌گذاری شده داده و ما نیز همه اقدامات لازم برای حمایت از شهروندان غیرنظامی و مناطق مسکونی را انجام می‌دهیم.»