کارزار «نه به تقسیم استان سیستان و بلوچستان» در مخالفت با تقسیم این استان تشکیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مردم سیستان و بلوچستان در مخالفت با طرح تقسیم این استان کارزار «نه به تقسیم استان سیستان و بلوچستان» تشکیل دادند و با این طرح که طی روزهای اخیر در جلسه علنی مجلس اعلام وصول شد، مخالفت خود را اعلام کردند.

طرح تفکیک استان سیستان و بلوچستان به چهار استان در جلسه علنی مجلس طی روزهای اخیر اعلام وصول شد. بحث‌ها درباره طرح تقسیم سیستان و بلوچستان پس از نامه حبیب‌الله دهمرده استاندار پیشین زابل و حسینعلی شهریاری نماینده وقت زاهدان به حسن روحانی در سال 2018 برای تقسیم این استان به استان‌های کوچکتر اوج گرفت. آنها در این نامه تقسیم استان سیستان و بلوچستان را «یک ضرورت و یک فرصت» توصیف کرده بودند.

این در حالی است که طرح تقسیم‌های کشوری در ایران تاکنون بارها با بن‌بست مخالفت‌های گسترده ساکنان منطقه‌های تحت تأثیر روبرو شده‌اند و این مخالفت‌ها گاه به اعتراض‌های شدیدی ختم شده‌اند. این بار نیز مخالفان تقسیم سیستان و بلوچستان با تشکیل کارزار از مردم استان خواسته‌اند با پیوستن به این کارزار ضمن مخالفت با طرح مجلس برای تقسیم استان، ارائه راه‌حل‌های دیگری برای رفع محرومیت را خواستار شدند. این در حالی است که پیش از این، موافقان طرح، آن را موجب توسعه و پیشرفت مناطق محروم سیستان و بلوچستان عنوان کرده بودند.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، محسن دهنوی از طرح تفکیک استان سیستان و بلوچستان به چهار استان در جلسه علنی روز 18 نوامبر در مجلس ایران خبر داد.

بر اساس این طرح قرار است استان سیستان و بلوچستان به چهار استان؛ سيستان شامل شهرستان‌های زابل، زهک، هيرمند، هامون و نيمروز با جمعيت تقريبی 600 هزار نفر كه مركز آن شهر زابل 2. سرحد شامل شهرستان های زاهدان، خاش و ميرجاوه با جمعيت تقريبی يک ميليون نفر كه مركز آن شهر زاهدان 3. بلوچستان شامل شهرستان‌های ايرانشهر، سراوان، سيب و سوران، مهرستان و دلگان با جمعيت تقريبی 600 هزار نفر كه مركز آن ايرانشهر 4. مکران شامل شهرستان های چابهار، كنارک، نيكشهر، سرباز، قصرقند و فنوج با جمعيت تقريبی 600 هزار نفر كه مركز آن چابهار، تقسیم شود.

در ادامه این طرح قرار است هر يک از استان‌های سيستان، بلوچستان و مكران دو نماينده و استان سرحد سه نماينده در مجلس ایران داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم