غنی: مبدل کردن افغانستان به چهارراه منطقه یک رویا نه بلکه هدف قابل تحقق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان دوشنبه 23 نوامبر در نشست همکاری‌های منطقوی در حاشیه کنفرانس ژنو اعلام کرد، مبدل کردن کشورش به چهارراه منطقه یک رویا نیست بلکه هدف قابل تحقق است.

براساس اعلامیه‌ای ارگ ریاست جمهوری افغانستان، غنی در این نشست به گونه آنلاین صحبت می‌کرد افزود: «توانایی و موفقیت‌های بدست آمده به ما اجازه داد تا روی یک دیدگاه در راستای مبدل کردن افغانستان به چهارراه منطقه فکر کنیم و این یک رویا نه، بلکه هدف قابل تحقق است».

او از اشتراک کنندگان این نشست خواست که افغانستان را برای مبدل شدن به چهارراه آسیا کمک کنند تا این کشور به «یک افغانستان مستقل، متحد، مردم سالار به مثابه یک سرمایه برای منطقه و جهان و مرکز رونق و پیشرفت و فرهنگ و تمدن اسلامی تحمل پذیر، مبدل گردد».

در این نشست نمایندگان حدود 100 کشور جهان و سازمان‌های بین‌المللی حضور داشتند و محمد اشرف غنی علاوه کرد: «افغانستان چهارراه منطقه بوده و جاده‌های تجارتی تاریخی مانند گرند ترانک، راه لاجورد و جاده ابریشم از آن عبور کرده اند و در حقیقت این چنین یک کشور با این موقعیت مهم، می‌تواند دیدگاه، دورنمای استراتیژیک و پلان عمل خود را ترسیم کند و خرسندیم که اکنون افغانستان به عنوان یک دورنمای مملو از فرصت دیده می‌شود، نه خطر».

شایان ذکر است که کنفرانس ژنو به هدف حمایت مالی جامعه جهانی از برنامه‌های انکشافی دولت افغانستان نیز امروز دوشنبه به میزبانی سویس برگزار شده و برای دو روز ادامه دارد. محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان نیز به هدف اشتراک به این کنفرانس به سویس رفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید