سودان: بدون توافق نمی‌توان سد رنسانس را در امنیت راه‌اندازی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از عدم مشارکت سودان در نشست وزیران سه کشور مصر، اتیوپی و سودان برای گفت‌وگو درباره سد رنسانس که قرار بود شنبه برگزار شود، عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان شامگاه یکشنبه 23 نوامبر 2020 با بیان این‌که راه‌اندازی سد رنسانس در اتیوپی به طور مستقیم بر کشورش تاثیر می‌گذارد، تاکید کرد که بدون دست‌یابی به توافق، راه‌اندازی امن سد رنسانس امکان‌پذیر نخواهد بود.

به گزارش رسانه‌های سودان این کشور که پیش‌تر از عدم همگرایی در گفت‌‌وگوهای اخیر درباره سد رنسانس خبر داده بود اکنون نیز عدم مشارکت خود در این گفت‌وگوها را اعتراض به روش ناکارآمدی عنوان کرد که در دوره‌های پیشین گفت‌وگوها درباره این سد دنبال می‌شده است.

Advertisement

سودان تصمیم به عدم مشارکت در گفت‌وگوهای اخیر درباره سد رنسانس را در راستای مواضع پیشین این کشور عنوان کرد که طی آن خواستار مشارکت کارشناسان آفریقایی به عنوان ناظر بر این گفتگوها شده و خواستار تغییر در نحوه مذاکرات شد.

از سویی مصر طی مذاکرات مجددا بر ضرورت دست‌یابی به توافقی قانونی و الزام‌آور درباره سد رنسانس تاکید کرد.

مصر همچنین در راستای اجرایی شدن تصمیم‌های نشست‌های هیأت اتحادیه آفریقا که طی ماههای اخیر منعقد شده ضمن تاکید بر اهمیت از سرگیری مذاکرات جهت دست‌یابی به توافقی قانونی و الزام‌آور در اسرع وقت درباره آبگیری و راه‌اندازی سد رنسانس، ابراز امیدواری کرد طی مشارکت در دوره آتی گفت‌وگوها که قرار است در روزهای آینده برگزار شود، توافقی عادلانه و متوازن که منافع مشترک سه کشور و حقوق آبی آنها را تامین کند، حاصل شود.

شایان ذکر است که سودان بر موضع خود مبنی بر ضرورت انجام مذاکرات تحت نظارت اتحادیه آفریقا برای دست‌یابی به توافقی الزام‌آور و مورد توافق همه طرف‌های مناقشه درباره سد رنسانس تاکید کرده و در این راستا خواستار نقش بیشتر کارشناسان اتحادیه آفریقا برای نزدیک کردن دیدگاههای میان سه کشور شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم