هشدار بیل گیتس جهان را ناامید می‌کند: بیمای همه‌گیر دیگری در راه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بی‌شک انتشار اخبار در باره تولید واکسن ضد کرونا توسط شرکت‌های فایزربیوتیک ومودرنا و موفقت 95% درصدی این واکس امید و نوید جامعه بشری برای بازگشت به زندگی طبیعی و غلبه بر ویروس کرونا را زنده کرد اما به نظر نمی‌رسد که این شادی همچنان ادامه یابد.

بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت، روز دوشنبه اعلام کرد که بشریت در آینده نزدیک با بیماری همه گیر دیگری روبرو خواهد شد، اما او درعین حال گفت که او نسبت به توانایی جامعه بشریت برای مقابله با بیماری همه‌گیر جدید در مقایسه با بیماری کرونا بسیار خوشبین است.

گیتس در مصاحبه رادیویی با راشیده جونز و آنتونی فاوچی، متخصص بیماری‌های همه‌گیر، گفت، بیماری همه‌گیر دیگری ممکن است طی 3 سال آینده ظهور کند.

او افزود:«اگر این بیماری همه‌گیر جدید، 20 سال دیرتر برسد، انسان‌ها خوش شانس خواهند بود».

گیتس در سپتامبر گذشته گفته بود که انتظار دارد بیماری همه گیر کرونا تا سال 2022 پایان یابد.

گفتنی است که بنیانگذار «مایکروسافت» یکی از سرمایه‌گذاران عمده‌ در بخش داروسازی است و میلیون‌ها دلار برای تولید 7 واکسن مختلف فقط علیه کرونا اختصاص داده است.

او پیش از این گفته بود: «قبل از اینکه ما به بازگشت زندگی به حالت عادی پیش از ظهور بیماری کرونا امیدوار باشیم، باید 70 تا 80 درصد از مردم جهان را علیه ویروس کرونا واکسینه کرده باشیم».

موسس شرکت مایکروسافت پیش از این نسبت به آماده نبودن جهان برای مقابله با نوع جدیدی از یک بیماری همه‌گیر هشدار داده بود.

بیل گیتس،‌ سال 2015، حدود پنج سال پیش از شیوع گسترده کووید 19 در جریان یکی از مجموعه نشست‌های همایش جهانی تد «TED Talk» نسبت به ناتوانی جهان در مقابله با یک بیماری همه‌گیر در آینده هشدار داده بود.

گیتس در این خصوص تصریح کرده بود: «ما برای همه‌گیری بعدی آماده نیستیم بزرگترین خطر برای بروز یک فاجعه جهانی از همین جا (ویروس) می‌آید؛ نه از موشک بلکه از میکروب.»

موسس مایکروسافت هشدار داده بود که بشریت در سیستمی که بتواند همه‌گیری بعدی را مهار کند سرمایه گذاری ناچیزی کرده و عدم آماده سازی در این زمینه سبب می‌شود بحران بعدی بسیار خطرناک‌تر و ویران‌کننده تر از ابولا باشد.

او این سخنان ترسناک را مطرح کرد و حالا همه این هشدارها به حقیقت پیوسته است. ابولا جان حدود 10 هزار نفر را گرفت در حالی که کووید 19 تاکنون جان صدها هزار را گرفته است اما هیچ کس در آن زمان به هشدارهای بیل گیتس گوش نکرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم