بیانیه پایانی اجلاس مجازی گروه بیست؛ تاکید بر توزیع عادلانه واکسن کرونا در سراسر جهان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اجلاس مجازی دو روزه کشورهای گروه بیست به ریاست سعودی امروز یکشنبه 22 نوامبر با صدور بیانیه‌ای در 13 بند به کار خود پایان داد.

در این بیانیه بر ضرورت هماهنگی تدابیر جهانی و همبستگی چند جانبه برای رهبری جهان به‌سوی دوران پسا کرونا تأکید شده‌ است.

Advertisement

یکی از مهمترین بندهای بیانیه پایانی، توقف باز پرداخت بدهی‌های کشورهای فقیر تا ژوئن 2021 بود که بیش از یک میلیارد انسان در کشورهای بدهکار از آن بهره‌مند می‌شوند.

رهبران کشورهای عضو گروه بیست متعهد شدند تا تمامی تلاش خود را در راستای دسترسی عادلانه همه از واکسن کرونا به شکلی ارزان به‌کار بسته و به نیازهای مالی مربوط به تهیه این واکسن‌های پاسخ دهند.

رهبران 20 اقتصاد بزرگ جهان روز یکشنبه متعهد شدند که بودجه توزیع عادلانه واکسن، داروها و آزمایشات کووید19 در سراسر جهان را تأمین کنند تا کشورهای فقیر از آن محروم نمانند. آنها همچنین به کاهش بار بدهی این کشورها متعهد شدند.

رهبران در این بیانیه اعلام کردند، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا واکسن کرونا به صورت عادلانه و با قیمت مناسب در دسترس تمام مردم دنیا قرار بگیرد.

رهبران گروه 20 همچنین علام کردند، اقتصاد جهان رو به بهبودی است اما این بهبودی بسیار نامطمئن و با افزایش خطرات سیر نزولی همراه است.

خلاصه مهمترین فرازهای بیانیه پایانی نشست مجازی گروه بیست در ریاض به شرح زیر می‌باشد:

1. تاکید بر تعهد همه کشورهای عضو به مقابله هماهنگ با چالش‌های جهانی و حرکت در راستای گشودن آفاقی تازه در برابر انسان در قرن بیست‌ویکم

2. با توجه به همه‌گیری جهانی کرونا، تمامی تلاش‌ها در راستای مقابله با این چالش در سطح جهان بسیج خواهد شد و ضمن حمایت از قشرها آسیب‌پذیرتر به‌ویژه درکشورهای در حال رشد و کشورهای فقیر از تمامی منابع مالی لازم برای تأمین ارزان و سهل‌الوصول واکسن‌های کرونا به‌شکلی عادلانه برای تمامی کشورهای درگیر با این پاندمی استفاده خواهد شد.

3. کلیه ادوات و ابزارهای لازم برای احیای اقتصادی و کاستن از تبعات منفی پاندمی کرونا بر اقتصادهای جهان به‌کارگرفته خواهد شد و تعهدات مربوط به مبادلات ارزی که روسای بانک‌های مرکزی در سال 2018 متعهد شدند، ادامه خواهد یافت.

4. توقف بازپرداخت بدهی‌های کشورهای بدهکار تا ژوئن 2021 و امکان تمدید این مدت تا 6 ماه بعد از آن.

5. احراز آمادگی‌های هماهنگ برای مقابله با پاندمی‌های فراگیر در آینده از طریق حمایت از توانمندی‌های کشورهای نیازمند و مبادله اطلاعات در این زمینه

6. تقدیر از ابتکار عمل سعودی در زمینه برطرف کردن اشکالات موجود در عرصه مقابله جهانی با پاندمی‌های خانمانسوز.

7. حمایت مالی از سیستم‌های بهداشتی کشورهای در حال رشد و کلیه ابتکار عمل‌ها در زمینه ساخت واکسن و مواد ضد میکربی

8. حمایت از نظام تجاری چند جانبه و ایجاد محیط بازرگانی و سرمایه‌گذاری آزاد و بازارهای مستقل و پایدار.

9. استقبال از ابتکار عمل ریاض در مورد اصلاح سازمان تجارت جهانی

10 تأکید بر ضرورت حفظ آزادی نقل‌و‌انتقال و حرکت در گذرگاه‌های جهانی دریایی و هوایی باز و برخوردار از امنیت .

بیشترین بازدید موضوعات مهم