آنتونی بلینکن وزیر خارجه دولت جو بایدن کیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع خبری ایالات متحده روز دوشنبه 23 نوامبر گزارش دادند که جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا «آنتونی بلینکن» را به عنوان وزیر امور خارجه دولت آینده خود منصوب کرد.

پیشتر خبرگزاری بلومبرگ به نقل از منابع موثق که نخواست نام آنها را فارش کند، گزارش داد که جو بایدن لینکن را برای تصدی پست وزارت خارجه منصوب کرده است.

این خبرگزاری نوشت، «جک سالیوان»، دستیار سابق هیلاری کلینتون نیز برای پست مشاور امنیت ملی ایالات متحده مطرح شده است.

در گزارش بلومبرگ آمده است که این دو شخصیت قرار است از سوی جو بایدن برای این پست کلیدی منصوب شوند.

منابع بلومبرگ پیش بینی کردند که موضوع تعیین این افراد به این مناصب روز سه‌شنبه اعلام خواهد شد.

جک سالیوان 43 ساله و بلینکن 58 ساله که از شخصیت‌های سیاسی حزب دمکرات هستند، هر دو در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما با جو بایدن که معاون اول باراک اوباما بود، همکاری نزدیک داشته‌‌اند.

جک سالیوان و هیلاری کلینتون
جک سالیوان و هیلاری کلینتون

در همین حال خبرگزاری رویترز از یکی از همپیمانان جو بایدن که خواست نامش فاش نشود، روز دوشنبه گزارش داد که «آنتونی بلينكن» شخص مناسب برای سمت وزیر خارجه ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری جو بایدن خواهد بود.

طبق قانون ایالات متحده آمریکا، وزیر خارجه احتمالی باید از سوی مجلس سنا تایید شود که این امر در سال جدید اتفاق خواهد افتاد .

در همین حال وبسایت American Exus گزارش داد که جمهوری‌خواهان به احتمال زیاد نامزدی آنتونی بلینکن را برای پست وزارت خارجه را تاید نخواهند کرد.

بلینکن کیست؟

آنتونی بلینکن متولد 16 آوریل 1962، فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد است در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما او از سال 2013 تا 2015 معاون مشاور امنیت ملی ایالات متحده و از 2015 تا 2017 به عنوان معاون وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در این دو پست کلیدی خدمت کرده بود.

او پیش از این به عنوان عضو ارشد در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، مدیر پرسنل دموکرات در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا (2002-2008) و به عنوان عضو دوره انتقالی ریاست جمهوری اوباما از نوامبر 2008 تا ژانویه 2009 خدمت کرده بود.

بیلکن زمانی که جو بایدن در مجلس سنا بود یعنی قبل از شرکت در کارزار ریاست جمهوری سال 2008، به عنوان مدیر تیم بایدن در کمیته روابط خارجی سنا نیز بود.

پس از پایان دوران ریاست جمهوری اوباما، بلینکن با میشل فلورنوی یکی از مقامات ارشد پنتاگون در زمان رئیس جمهوری سابق آمریکا، شرکت « WestExec Advisors»را تاسیس کرد. کار این شرکت مشاوره در امور استراتژی سیاسی است.

آنتوني بلينكن
آنتوني بلينكن

گفتنی است که انتخاب بلینکن به سمت ارشدترین دیپلمات آمریکایی نشان دهنده این واقعیت است که جو بایدن تصمیم گرفته افرادی کارکشته و با تجربه برای پست‌های کلیدی در وزارتخانه‌ها منصوب کند.

البته تاکنون از سوی آنتونی بیلنکن یا تیم انتقالی جو بایدن در باره موضوع نامزدی او برای پست وزارت خارجه، هیچ اظهار نظری نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم