.
.
.

ولی‌عهد سعودی: ما تلاش‌های مرتبط با مقابله با پاندمی کرونا را هماهنگ کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی یکشنبه 22 نوامبر در پی پایان اجلاس سران گروه 20 به ریاست سعودی تأکید کرد که کشورهای این گروه، تلاش‌های هماهنگی را برای مقابله با پاندمی کرونا هماهنگ کردند؛ ولی‌عهد سعودی گفت: «بیش از 11 تریلیون دلار برای حمایت از اقتصاد جهانی تأمین گردید که تلاش بی‌سابقه‌ای است. ما از اشخاصی که کارشان را از دست دادند، حمایت کرده و توجه خود را معطوف به مناطق فقیر جهان کرده و مدت بازپرداخت بدهی‌های آنها را تمدید کرده و این ابتکار عمل را گسترش دادیم و به ارزیابی زیان‌های ناشی از کرونا ادامه خواهیم داد.»

به گفته ولی‌عهد سعودی بیش از یک میلیارد انسان از ابتکار عمل گروه 20 در مورد توقف بازپرداخت بدهی‌ها تا ژوئن 2020 بهره‌مند شدند که در بیانیه پایانی نشست ریاض عنوان شد؛ ولی‌عهد سعودی با تأکید بر این که این کشور به حمایت از تلاش‌ها برای تأمین واکسن کرونا ادامه خواهد داد، افزود: «ما مفتخریم که در این سال سخت توانستیم دستاوردی را از طریق ریاست سعودی بر گروه 20 متحقق سازیم.»

به گفته محمد بن سلمان، اجلاس گروه 20 با ایده پلاتفرم حلقه کربن و همچنین راه اندازی ابتکار عمل ریاض در مورد اصلاح سازمان تجارت جهانی موافقت کرد و کشورهای عضو در مورد ابتکار عمل‌ها مرتبط با احیای اقتصادی توافق کردند.

به گفته او ریاست سعودی بر «اجلاس گروه 20 بر مفهوم جهان پایدارتر استوار بود و ما حمایت فوق‌العاده ای را برای کشورهای فقیرتر جهان تأمین کردیم.»

محمد سلمان خاطر نشان کرد که سعودی 500 میلیون دلار را در اختیار تلاش‌های جاری برای ساخت واکسن کرونا قرار داد و تمامی اقدامات برای حمایت از جان مردم و قشرهای آسیب‌پذیر را به مورد اجرا گذاشت.

ملک سلمان بن عبدالعزیز شنبه 21 نوامبر، اجلاس سران گروه 20 را افتتاح کرد و در سخنانش از رهبران کشورهای عضو خواست تا سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی را تصویب کنند که می‌توانند اطمینان و امید را به ملل جهان در اوج بحران کرونا بازگردانند.

در این اجلاس که برای نخستین‌بار در کشوری عربی برگزار می‌شود، در مورد مسائل تأثیر گذار در اقتصاد جهان در عرصه‌های گوناگون، بحث و بررسی انجام گرفت تا توافقی جهانی در قبال آن به دست آید.

پادشاه سعودی افزود که تلاش برای دستیابی به واکسن‌های قابل دسترس و دیگر وسائل برای مقابله با کووید 19 امری ضروری است و باید برای مقابله با پاندمی‌ها در آینده آمادگی بهتری وجود داشته باشد.

ملک سلمان بر ضرورت ادامه حمایت از اقتصاد جهانی و بازگشایی اقتصادها و مرزهای کشورها برای تسهیل فعالیت‌های تجاری و نقل و انتقال افراد تأکید کرد.

پادشاه سعودی همچنین خواهان اعطای معافیت‌ها و تسهیلات به کشورهای فقیر جهان شامل متوقف کردن بازپرداخت بدهی‌ها به شکلی هماهنگ شده گردید تا از این راه، پیشرفت و ادامه توسعه و رشد این کشورها در طول دهه‌های گذشته تداوم یابد.

به گفته ملک سلمان، بستر سازی برای ایجاد اقتصادهای پایدارتر، امری ضروری است.

ملک سلمان گفت: «به همین دلیل ما اقدام به تقویت اصل اقتصاد حلقه کربن کردیم که روش کارآمدی برای تحقق اهداف ما در رابطه با تغییرات اقلیمی و تضمین کننده ایجاد سیستم‌های انرژی پاک و پایدار و ارزان‌تر است.»

ملک سلمان همچنین تأکید کرد که بازرگانی، موتور محرک اساسی در بهبود اقتصادها است و در این چارچوب تصویب ابتکار عمل ریاض در مورد آینده سازمان تجارت جهانی به هدف توانمندتر ساختن سیستم تجاری چند جانبه برای مقابله با چالش‌های کنونی و آینده، ضرورت دارد.

ریاست سعودی بر اجلاس گروه 20 موجب تشویق چارچوب اقتصاد حلقه کربن شده‌است که می‌توان از طریق آن، گازهای آلاینده را به شکلی جامع و هماهنگ به هدف کاستن از تأثیر منفی چالش‌های تغییرات اقلیمی، مدیریت کرد و سیستم‌های انرژی پاک و پایدار را پی ریزی کرده و امنیت و ثبات بازارهای انرژی و دسترسی به آنها را تقویت کرد تا کشورها بتوانند این فناوری‌ها را به شکلی متناسب با روندهایی بکار بگیرند که کشورها در روند تغییر انرژی از طریق شالوده اقتصاد حلقه کربن، اختیار خواهند کرد که شالوده آن به شکلی جامع در متد و هماهنگ با هم و واقع بینانه، امکان استفاده از تمامی گزینه‌ها را در مدیریت گازهای آلاینده زیست‌محیطی در کلیه بخش‌ها فراهم می‌سازد.

سعودی با راه اندازی برنامه ملی اقتصاد حلقه کربن در راستای تقویت و سرعت بخشی به تلاش‌های کنونی برای تحقق پایداری به شکلی فراگیر، گام خواهد برداشت. سعودی همچنین از کشورهای دیگر خواسته‌ است تا در راستای تحقق اهداف این برنامه در قالب مقابله با تغییرات اقلیمی و توسعه پایدار اقتصادی و افزایش رفاه انسان‌ها حرکت کنند.

سعودی ابتکار عمل‌های متعددی را در رابطه با جمع‌آوری کربن و تبدیل آن به مواد خام ارزشمند دنبال می‌کند که مشتمل بر بزرگترین تأسیسات فناوری دی‌اکسید کربن است که توسط شرکت صنایع بنیادین سعودی «سابک» تأسیس شده‌است و سالانه 500 تن تولید دارد. همچنین طرح آرامکو برای استخراج بهبود یافته نفت به میزان 800 هزار تن از گاز دی‌اکسید کربن در سال نیز در همین راستا است.. علاوه بر این سعودی می‌کوشد تا بزرگترین تأسیسات هیدروژن سبز را در منطقه نیوم ایجاد کند.

سعودی با توجه به نقش مهم روند جذب‌کربن در طبیعت، خواستار در پیش گرفتن هدفی بلند‌ پروازانه در قالب حراست از یک میلیارد هکتار زمین‌های فرسوده و بازیافت و مدیریت آنها به شکلی پایدار تا سال 2040 است.