.
.
.

سودان: نیروهای ارتش امنیت مرزها را برقرار کرده و ما از هیچ طرفی جانبداری نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در گرماگرم نگرانی‌ها در مورد شعله‌ور شدن جنگ در شاخ آفریقا در فضای ادامه نبردها میان اتیوپی و جبهه تیگرای، محمد عثمان الحسین رئیس ستاد ارتش سودان یکشنبه 22 نوامبر اعلام کرد که کشورش از نزدیک، درگیری‌های طرفین را دنبال کرده و درعین حال به امور داخلی کلیه کشورها احترام می‌گذارد.

او در اظهار نظر خود به العربیه / الحدث افزود که نیروهای سودان با توجه به موج پناهجویان اتیوپیایی برای حفظ امنیت مرزها در تلاشند و در طول خط مرزی انتشار یافته‌اند.

او خاطرنشان ساخت که ارتش سودان می‌کوشد از هزینه تأثیرپذیری از رویدادهای جاری در کشورهای همسایه بکاهد.

«ما از هپچ یک از اطراف جانبداری نمی‌کنیم»

الحسین تأکید کرد که کشورش از هیچ‌ یک از اطراف منازعه جانبداری نمی‌کند. شایان توجه است که نبردها در منطقه تیگرای در شمال اتیوپی برای سومین هفته متوالی ادامه دارد که به دنبال مخالفت اتیوپی با مذاکره با «جبهه آزادیبخش خلق تیگرای» است؛ آنهم درحالی که نگرانی از بابت گسترش مناقشه به بیرون از منطقه شمالی و شعله‌ور شدن جنگی فراگیرتر در شاخ آفریقا وجود دارد.

دولت فدرال اتیوپی و حزب حاکم بر این کشور یکشنبه 22 نوامبر مخالفت مجدد خود را با هرگونه مذاکره با جبهه تیگرای مورد تأکید قرار داد.

رسانه‌های دولتی نیز امروز عنوان کردند که ارتش لیبی برای محاصره میکیلی مرکز منطقه شورشی تیگرای شمالی، از تانک استفاده خواهد کرد. رسانه‌ها به غیر نظامیان هشدار دادند که ممکن است از توپخانه نیز برای بمباران شهر استفاده شود.

بخش سرنوشت‌ساز عملیات

دیجین تسیحابی سخنگوی نظامی ارتش اتیوپی به رادیو تلویزیون دولتی این کشور گفت: «مراحل بعدی، بخش سرنوشت‌ساز این عملیات است که مشتمل بر محاصره میکیلی با استفاده از تانک و پایان‌دادن به نبرد در مناطق کوهستانی و پیشروی به سمت مزارع است.»

اتحادیه آفریقا دو فرستاده را برای آغاز مذاکرات به آدیس آبابا اعزام کرده و دولت تأکید کرده که هدف این هیئت اعزامی، مذاکره نیست.

این در حالی است که نبردها در تیگرای در فضای ناشی از صدور بیانیه‌های ضد و نقیض از سوی طرفین منازعه در مورد پیشروی‌های نظامی، ادامه دارد.

درهمین اثنا ارتش اتیوپی نیروهای تیگرای را به منفجرکردن جاده‌ها و انهدام پل‌ها برای جلوگیری از پیشروی نیروهای فدرال به سوی میکیلی مرکز منطقه تیگرای متهم می‌کند که نیم میلیون سکنه دارد. این در حالی است که ارتش اتیوپی پیشتر تأکید کرده بود که به زودی کنترل میکیلی را در دست خواهد گرفت.