.
.
.

حسام‌الدین آشنا «مجرم» و «مستحق تخفیف» شناخته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی هیات منصفه جرایم مطبوعاتی و سیاسی اعلام کرد که حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهوری ایران به اتفاق آراء در دو مورد اتهامی، «مجرم» شناخته شد و با اکثریت آراء «مستحق تخفیف» نیز شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری برنا، یکشنبه 22 نوامبر 2020 احمد مومنی‌راد از رسیدگی به پرونده حسام‌الدین آشنا در شعبه 9 دادگاه کیفری یک استان تهران با حضور هیات قضایی به ریاست قاضی محمدی کشکولی و با حضور هیات منصفه جرایم مطبوعاتی و سیاسی خبر داد.

به گفته او، پس از تفهیم اتهام، حسام‌الدین آشنا به عنوان متهم «جرم سیاسی» بابت دو مورد اتهام «نشر اکاذیب با شکایت معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور و همچنین شکایت سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه»، دفاعیات خود را شرح داد.

مومنی‌راد با بیان اینکه به اتفاق آراء حسام‌الدین آشنا در هر دو مورد اتهامی، مجرم شناخته شد افزود: «هیات منصفه رسیدگی به جرایم سیاسی با اکثریت آراء وی را مستحق تخفیف دانست».

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، آشنا در این باره گفت: «امروز سومین جلسه دادگاه جرم سیاسی برگزار شد و در این دادگاه به اتهامات بنده مبنی بر انتشار دو توئیت در مورد هواپیمای اوکراینی و دیگری درباره دادگاه طبری رسیدگی شد».

او تاکید کرد: «به عنوان متهم در این دادگاه تاکید کردم هر دو توییت، ابراز نظرهای من بوده و جنبه اخباری نداشته که شامل صدق یا کذب شود».

مشاور رئیس‌جمهوری ایران روز گذشته (شنبه) نیز در صفحه شخصی خود در توئیتر اعلام کرد: «احتمالا فردا علنا دادگاه رسیدگی به اتهامی سیاسی برای انتشار دو توئیت برگزار می‌شود؛ یکی درباره هواپیمای اوکراینی: «این جماعت عجیبند!» و دیگری درباره پرونده طبری: «لطفا مراقب… باشید» اتهام: نشر اکاذیب/ چرا تعجب کرده است؟ چرا نظر داده است؟ چرا درخواست کرده است؟ چرا هشدار داده است؟»