.
.
.

جنگنده‌های ناشناس مجددا شبه‌نظامیان ایرانی را در شرق سوریه هدف قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با حملات هوایی مجدد و سنگین جنگنده‌های ناشناس در شامگاه شنبه 21 نوامبر 2020 به مواضع شبه‌نظامیان ایرانی در غرب البوکمال در حومه استان دیر الزور سوریه انفجارهای پی در پی شدیدی منطقه را لرزاند، اما تاکنون گزارش‌هایی درباره میزان خسارت‌های مادی و جانی احتمالی این حملات منتشر نشده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه پیش از این نیز در 14 نوامبر جاری از حملات جنگنده‌هایی که معلوم نیست متعلق به اسرائیل یا نیروهای ائتلاف بین،‌المللی باشد خبر داده بود که منطقه صحرایی موحسن تحت کنترل نیروهای رژیم سوریه و شبه‌نظامیان وابسته به ایران را بمباران کردند که در پی آن ستونی از دود در آسمان بالا رفت.

دیدبان حقوق بشر سوریه همچنین از وقوع انفجارهای شدید ناشی از موشک‌باران منطقه البوکمال تحت کنترل نیروهای ایرانی و شبه‌نظامی وابسته به آنها در حومه دیر الزور در شرق سوریه خبر داده بود.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه این انفجارها ناشی از اصابت چندین فروند موشک به مواضع و تجمع‌های نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان وابسته‌ به آنها بود که منجر به انهدام ادوات و تجهیزات نظامی آنها شده و تا این لحظه هنوز معلوم نیست که این حمله ناشی بمباران هوایی جنگنده‌های اسرائیلی یا ناشی از اصابت موشک‌های زمین به زمینی است که احتمالا توسط نیروهای ائتلاف بین‌المللی پرتاب شده باشد.

پیش از این نیز جنگنده‌های ناشناسی حملاتی هوایی را علیه مواضعی در صحرای معدان عتیق در حومه جنوب شرقی استان الرقه سوریه که محل حضور شبه‌نظامیان وابسته به ایران متشکل از اتباع سوری و غیر سوری و همچنین صحنه فعالیت‌های گروه داعش است، انجام داده بودند.

همچنین بمباران‌هایی پی در پی که احتمال می‌رود توسط اسرائیل انجام شده باشد نیز ماه گذشته گروههای وابسته به حزب‌الله لبنان و نیروهای ایرانی را که در روستای الحریه واقع در حومه القنیطره شمالی مستقر شده بودند، هدف قرار داد.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه در 14 سپتامبر گذشته نیز جنگنده‌های اسرائیلی مقرهای شبه‌نظامیان ایرانی متمرکز در منطقه «الثلاثات» در جنوب شهر البوکمال در نزدیکی مرزهای سوریه و عراق در حومه شرقی دیر الزور را هدف قرار دادند که به کشته شدن 10 تن از عناصر شبه‌نظامی از تابعیت‌های غیر سوری انجامید.

در ژوئیه گذشته نیز بالگرد‌های اسرائیلی 3 موضع را در القنیطره در جنوب غربی سوریه با موشک‌های هدایت شونده ضد تانک هدف قرار دادند.
شایان ذکر است اسرائیل طی سال‌های اخیر بر شدت بمباران‌هایش علی سوریه افزوده و اساسا مواضع ارتش رژیم سوریه، اهداف ایرانی و اهدافی دیگر متعلق به حزب الله لبنان را منهدم کرده است.

هر چند دولت اسرائیل به ندرت نقش خود در انجام آن حملات را تایید می‌کند اما بارها به کرات تاکید کرده که به مقابله با آنچه تلاش‌های ایران برای تحکیم حضور نظامی‌اش در سوریه و ارسال سلاح‌های پیشرفته به حزب‌الله لبنان نامیده، ادامه خواهد داد.

در همین راستا بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پیش‌تر و خصوصا درباره استقرار نیروهای ایرانی در بلندی‌های اشغالی جولان یا چه بسا در مرزهای جنوبی لبنان بارها گفته که کشورش «انجام حملات پیشگیرانه‌ای علیه ایران برای منع استقرار نیروهایش در نزدیک مرزهای شمالی اسرائیل را بعید نمی‌داند».

همچنین بنا به گزارش اطلاعاتی اسرائیل که از سوی شبکه خبری آمریکایی «فاکس نیوز» در نیمه ماه سپتامبر منتشر شده اسرائیل تاکنون 200 حمله هوایی را برای هدف قرار دادن نیروهای ایران و شبه‌نظامیان وابسته به تهران انجام داده که در این میان بیشترین میزان تلفات به حزب‌الله و عناصر آن وارد شده است.