.
.
.

توافق ناتمام اطراف منازعه لیبی و علل آن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به‌رغم پایان مذاکرات سیاسی چند روز پیش در تونس و توافق به‌دست آمده میان اطراف لیبیایی در مورد برگزاری انتخابات در 24 دسامبر 2021، فرمولی توافقی بر سر تشکیل کابینه وحدت ملی، حاصل نشد که وظیفه برگزاری این انتخابات را به عهده گیرد.

یوسف الفرجانی یکی از اعضای پارلمان لیبی و عضو گفت‌وگوهای سیاسی زیر نظر هیئت ویژه سازمان ملل در امور لیبی، در مصاحبه یکشنبه 22 نوامبر با العربیه/ الحدث گفت که یکی از علل عدم دستیابی به توافق کامل، وجود فراکسیون‌های متعدد در داخل این گفت‌وگوهاست که منافع شخصی را بر منافع ملی ترجیح داده‌اند به طوری که جریان موسوم به «عدالت و سازندگی»، منافع حزبی را مقدم بر منافع ملی می‌داند.

او افزود که پارامتر زمان از تأثیر بسزایی برخوردار بود زیرا فرصتی برای گفت‌وگوهای جانبی میان اعضا برای رسیدن به تفاهم کامل وجود نداشت.

الفرجانی در خصوص شکست پیشنهاد مبنی بر دور نگاه داشتن صاحب منصبان در سال 2014 ازمناصب کلیدی تأکید کرد که شیوه طرح یکباره این پیشنهاد، تأثیر منفی بر جای گذاشت زیرا می‌شد اکه این پیشنهاد به شکلی بند به بند و به تدریج مطرح گردد.

راه حل یگانه

به نظر او اگر همه اطراف، منافع ملی را در اولویت قرار می‌دادند، دستیابی به توافقی امکان‌پذیر بود که منجر به برگزیدن قوه مجریه جدید شود.

گفتنی است که استفانی ویلیامز جانشین فرستاده سازمان ملل شنبه 21۱ نوامبر خواستار ادامه تلاش برای پایان دادن به جنگ و ممانعت از «جنگ‌طلبان شد که به هر وسیله ممکن، خواستار ادامه همین اوضاع از طریق خبر پراکنی‌ها و کمپین‌های ساختگی و ربودن فرصت صلح از دست مردم لیبی هستند.»

اخبار گوناگونی در چند ساعت گذشته در مورد برگزاری نشست مشورتی در شهر طنجه در شمال مراکش میان اعضای مجلس مطرح شده‌است.

نشست مشورتی در طنجه

به گفته منابع مراکشی به العربیه، دستکم 70 نمایند مجلس لیبی به نمایندگی از کابینه الوفاق به شهر طنجه در شمال مراکش آمده‌اند و انتظار می‌رود نمایندگان دیگری نیز از سوی مجلس لیبی راهی این شهر شوند.

شایان توجه است که مراکش، میزبان دو دور از گفت‌‌وگوهای سیاسی طرفین منازعه لیبی در شهر بوزنیقه بود.

مراکش همچنین میزبان اجلاس مقدماتی گسترده میان اطراف لیبیایی برای تنظیم دستور کار گفت و گوهایی بود که اخیراً در تونس منعقد شد.