.
.
.

تصویری؛ افتتاح مراسم جشنواره ملی فیلم لاجورد در کابل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جشنواره ملی فیلم لاجورد به ریاست نهاد فیلم سازی افغانستان(افغان فیلم) وزارت اطلاعات و فرهنگ به همکاری شماری از نهادی خصوصی شنبه 21 نوامبر در شهر کابل افتتاح کرد و برای یک هفته ادامه خواهد داشت.

براساس اعلامیه‌ای وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان: «دراین جشنواره، فیلم‌سازان افغانستان، 210 فیلم را ارسال کرده‌اند که ازاین جمله، هئیت گزینش 55 فیلم را انتخاب کرده است و به رقابت گذاشته است. این فیلم‌ها در سینماهای آریانا، نما رسانه و آی خانم و همچنان در پوهنتون‌های کابل، دنیا و غالب، لیسه عالی معرفت، رستورانت تاج بیگم و باغ زنانه، تا دهم قوس به نمایش گذاشته می‌شود».

محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در مراسم افتتاح این جشنواره گفت، جنگ و نابسامانی‌های 40 ساله صدمه‌های زیادی به سایر بخش‌ها به خصوص در بخش فرهنگی زده است که فرهنگ وضعیت مناسب ندارد و به حاشیه رفته است.

زهیر در رابطه به وضعیت سینما در افغانستان معلومات داد و از فیلم سازان خواست که در راستای رونق و رشد صنعت فیلم‌سازی و سینما سرمایه‌گذاری کنند.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان تاکید کرد، سینما روح یک شهر است و سینما می‌تواند جای تبلیغ فرهنگ و فرهنگ‌ساز باشد و باید روی این بخش سرمایه گذاری شود.

از سوی دیگر، مریم جهانبین مدیر جشنوارۀ ملی فیلم لاجورد در رابطه به این جشنواره گفت، این جشنواره فرصت خوبی برای معرفی فیلم‌سازان افغانستان است.

شایان ذکر است که چند روز پیش جشنواره بین‌المللی فیلم زنان هرات نیز به هدف رشد سینما در شهر کابل برگزار شد.