.
.
.

ترامپ در اجلاس ریاض: من افتخار همکاری با شما را داشته و چشم به‌راه همکاری بیشتر هستم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا شنبه 21 نوامبر در اجلاس مجازی گروه 20 در ریاض شرکت کرد.

به گفته یکی از شرکت‌کنندگان در این اجلاس به ریاست سعودی، ترامپ در این سخنان، اقداماتش در دوران ریاست‌جمهوری خود در عرصه اقتصادی و مقابله با کرونا را یادآور شد که بیش از 12 میلیون آمریکایی را مبتلا و نزدیک به 260 هزار تن از آنها را به کام مرگ فرستاده ‌است.

این منبع آگاه به آسوشیتدپرس تأکید کرد که ترامپ در سخنانش به موضوع اقتصاد جهانی و چالش‌های پیش‌رو یا موضوع مقابله با کرونا در سطح جهان نپرداخت.

به گفته منبعی دیگر، ترامپ خطاب به رهبران کشورها و مسئولان گفت: «من افتخار همکاری با شما را داشتم و چشم به‌راه همکاری با شما در آینده و به مدتی طولانی هستم.»

استیون منوشین وزیر خزانه‌داری آمریکا که در این اجلاس شرکت داشت نیز از ریاست سعودی در نشست امسال سران گروه 20 تقدیر کرد.

ملک سلمان بن عبدالعزیز خادم حرمین شریفین امروز اجلاس سران گروه 20 را افتتاح کرد که طی آن، موضوع پاندمی کرونا اصلی‌ترین موضوع مورد بررسی رهبران این کشورها در این نشست را تشکیل داده ‌است.

این پاندمی تا این لحظه جان 1.37 میلیون نفر را در سراسر جهان گرفته و گروه 20 اکنون از فرصت لازم برای معین ساختن چگونگی عملکرد چنین همایش‌هایی در تسهیل همکاری جهانی برای مقابله با بحران‌ها برخوردار است.

کشورهای عضو گروه 20 نزدیک به 85٪ تولید اقتصادی جهان و 75٪ بازرگانی دنیا را در دست دارند.

ملک سلمان درسخنان خود در گشایش این اجلاس گفت: «وظیفه ما بالا بردن سطح چالش در جریان این اجلاس و اطمینان بخشی به ملت‌های خود است تا از این طریق امیدواری را با تصویب سیاست‌های لازم برای مقابله با این بحران ایجاد کنیم.»

پادشاه سعودی افزود: «پاندمی کووید 19 شوک بی‌سابقه‌ای بود که تمامی جهان را ظرف مدت کوتاهی تکان داد و زیان‌های اقتصادی و اجتماعی جهانی را به بار آورد.»

ملک سلمان رهبران گروه 20 را به حمایت هماهنگ از کشورهای در حال رشد تشویق کرده و از تلاش‌های گروه 20 در تزریق 11 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی در سال جاری به عنوان مشوق‌های حمایتی از شرکت‌های با بنیه ضعیف، تقدیر کرد.

ملک سلمان همچنین از حمایت اعضای گروه 20 از اقتصادهای متأثر از رکود کنونی و مصوبه این گروه در توقف بازپرداخت بدهی‌های کشورهای فقیر تا نیمه سال 2021 به منظور اعطای فرصت به این کشورها برای هزینه در امر نظارت بهداشتی و برنامه‌های تشویقی، تقدیر کرد.

ملک سلمان گفت: «من اطمینان دارم که تلاش‌های مشترک ما در جریان اجلاس ریاض منجر به تاثیرگذاری‌های مهم و تعیین‌کننده و تصویب سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی خواهد شد که می‌تواند اعتماد و امید را در میان ملل جهان احیا کند.»