.
.
.

تازه‌ترین حمله اسرائیل در سوریه منجر به کشته‌شدن 14 تن از شبه‌نظامیان طرفدار ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تازه‌ترین گزارش‌ها از حمله ناشناسی که شامگاه شنبه 21 نوامبر منطقه بوکمال در شرق سوریه را هدف قرار داد، حاکی از آن است که حدود 14 پیکارجو از تابعیت‌های غیر سوری، در این حمله کشته شدند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه یکشنبه 22 نوامبر تأکید کرد که 14 عنصر مسلح طرفدار ایران که اکثراً عراقی بودند، شب گذشته در حملات هوایی علیه مواضع آنها در حومه دیرالزور کشته شدند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه احتمال داد که این جنگده‌ها، اسرائیلی بودند ولی سخنگوی ارتش اسرائیل عنوان داشت: «ما توضیحی در مورد گزارش‌های رسانه‌های خارجی نداریم.»

بیش از 10 حمله هوایی

دیده‌بان حقوق بشر افزود که جنگنده‌ها «مواضع شبه‌نظامیان طرفدار ایران در حومه شهر بوکمال در نزدیکی مرزهای عراق در حومه شرقی دیرالزور را بیش از 10 بار هدف حملات خود قرار دادند که در نتیجه دستکم «8 عراقی و 6 افغانی وابسته به این شبه‌نظامیان کشته شدند.»

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر در این حمله هوایی، «دو مرکز این شبه‌نظامیان و شماری از خودروها و تجهیزات آنها منهدم شد.»

منطقه حد فاصل میان دو شهر بوکمال و میادین در حومه شرقی دیرالزور، زیر کنترل شبه‌نظامیان وابسته به ایران قرار دارد که درکنار نیروهای رژیم بشار اسد می‌جنگند.

این نخستین بار نیست که مناطقی در استان دیرالزور هدف حملات هوایی قرار می‌گیرند.

افزایش حملات اسرائیل علیه مواضع ایران

شایان ذکر است که اسرائیل چند روز پیش در موضع‌گیری کم سابقه اعلام کرد که مواضع عناصر سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران در اطراف فرودگاه دمشق را هدف قرار داده ‌است.

جنگنده‌های اسرائیلی هفته گذشته صحرای معدان عتیق در حومه جنوب شرقی استان رقه را هدف حملات قرار دادند که مرکز حضور شبه‌نظامیان طرفدار ایران از تابعیت‌های سوری و غیر سوری است و سازمان داعش نیز در این منطقه فعال است.

مسئولان دفاعی اسرائیل در ماه‌های اخیر از افزایش حملات علیه مراکز نفوذ ایران در سوریه در آینده خبر دادند زیرا تهران به مدد گروه‌های نیابتی خویش بر گستره حضور خود در سوریه افزوده ‌است.

گروه‌های وابسته به حزب‌الله

گفتنی است که حملاتی در ماه گذشته، گروه‌های وابسته به حزب‌الله لبنان و ایران در روستای الحریه در حومه شمالی قنیطره را هدف قرار دادند که به احتمال زیاد از سوی اسرائیل انجام گرفته ‌است.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، جنگنده‌ای اسرائیلی در 14 سپتامبر گذشته، مواضع شبه‌نظامیان ایران در منطقه ثلاثات درجنوب شهر بوکمال در نزدیکی مرز سوریه – عراق در حومه شرقی دیرالزور را هدف قرار داد که در نتیجه آن 10 تن از تابعیت‌های غیر سوری کشته شدند.

همچنین بالگردهای اسرائیلی در اوت و ژوئیه گذشته، مواضعی را در قنیطره در جنوب غربی سوریه با موشک‌های ضد تانک هدف قرار دادند.

سایه ایران

اسرائیل در چند سال اخیر بر میزان حملات هوایی خود در سوریه افزوده و مواضع ارتش رژیم اسد و اهدافی مربوط به ایران و حزب‌الله لبنان را هدف قرار داده‌ است.

دولت اسرائیل به ندرت مسئولیت اجرای این حملات را بر عهده می‌گیرد اما همواره تأکید دارد که به مقابله با آنچه که تلاش‌های ایران برای تحکیم حضور نظامی خود در سوریه و ارسال سلاح‌های پیشرفته برای حزب‌الله لبنان می‌نامد، ادامه خواهد داد.

چه بسا گفته‌های مکرر نتانیاهو نیز درهمین راستا باشد که عنوان ساخته کشورش «اجرای حملات پیش دستانه به ایران برای جلوگیری از حضور آن در نزدیکی مرزهای شمالی اسرائیل را نامحتمل نمی‌داند» که در اشاره به بلندی‌های اشغالی جولان یا احتمالاً جنوب لبنان است.