.
.
.

ایران آمریکا را مسئول مستقیم حملات موشکی در شهر کابل متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از اصابت 23 موشک در نقاط مختلف شهر کابل پایتخت افغانستان از جمله در سفارت ایران در کابل، وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این رویداد آمریکا را به عنوان مسئول مستقیم این حمله متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مدعی است که حملات موشکی در شهر کابل نمونه‌ای از «جنگ نیابتی» و اقدامات هم پیمانان آمریکا در افغانستان است و مسئولیت مستقیم آن متوجه ایالات متحده می‌باشد.

خطیب‌زاده اضافه کرد، در حملات موشکی شنبه 21 نوامبر در شهر کابل یکی از آن موشک‌ها در محوطه سفارت ایران در کابل فرود آمد، اما تلفاتی در قبال نداشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران علاوه کرد، هیچ خطری متوجه کارمندان سفارت کشورش در کابل نشده است.

مقام‌های آمریکایی هنوز در مورد این ادعای وزارت امور خارجه ایران چیزی نگفته است.

برخورد یک موشک در محوطه سفارت ایران در کابل

سفارت ایران در کابل در توییتی نوشت، یک موشک شنبه 21 نوامبر 2020 در محوطه این سفارت برخورد کرد، اما تلفاتی در پی نداشت.

این سفارت نوشت: «یکی از موشک‌های شلیک شده در محوطه سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل فرود آمده و ترکش‌های متعددی به ساختمان اصلی، شیشه‌ها، تأسیسات و تجهیزات سفارت اصابت نمود».

در همین حال، امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان امروز یک‌شنبه 22 نوامبر تایید کرد که در نتیجه حملات موشکی شنبه 21 نوامبر در شهر کابل 10 نفر جان باختند و 51 نفر دیگر زخم برداشتند.

از سوی دیگر، طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان در توییتی نوشت، بامداد شنبه 21 نوامبر 23 فیر موشک از سوی «تروریستان» به شهر کابل پرتاب شد.

آرین اضافه کرد: «با تاسف این راکت‌ها در مناطق مسکونی در مربوطات حوزه دهم، برج برق چهار قلعه، کوچه طاهری، نعمت‌پلازا، نزدیک پوهنتون سلام، چهار راهی گل‌سرخ حوزه چهارم، چهاراهی صدارت، پل باغ عمومی، جاده سپین زر، نزدیک ارشیف ملی حوزه دوم، در مربوطات لیسه مریم و 500 فامیلی حوزه یازدهم اصابت نموده است».

هنوز مسئولیت این رویداد را کدام فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

شایان ذکر است که این رویداد در شرایطی رخ داده که در این روزها میزان ناامنی در افغانستان افزایش یافته است و سفارت آمریکا در کابل به شهروندان شان هشدار داد که تمام برنامه‌های امنیتی شخصی‌اش را تجدید نظر کرده و جدی بگیرند.