.
.
.

استقرار بمب‌افکن‌های «B-52» آمریکایی در خاورمیانه با هدف بازدارندگی در برابر ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سِنتکام) شامگاه شنبه 21 نوامبر 2020 اعلام کرد که با هدف بازدارندگی در برابر ایران بمب‌افکن‌های استراتژیک «B-52» را در منطقه خاورمیانه مستقر کرده است.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا افزود که اسکادران بمب‌افکن‌های «B-52» در مدت کوتاهی جهت «بازدارندگی در برابر اقدام خصمانه و اطمینان‌بخشی به شرکای ایالات متحده و هم‌پیمانان آن» ماموریت‌شان برای استقرار در منطقه خاورمیانه را انجام دادند.

سنتکام افزود که این ماموریت به اسکادران بمب‌افکن‌های«B-52» این امکان را می‌دهد تا با حریم‌هوایی منطقه و وظایف کنترل آشنا شوند.
اقدام ایالات متحده آمریکا در استقرار بمب‌افکن‌های «B-52» در منطقه خاورمیانه پس از آن انجام شد که گزارش‌های خبری اعلام کردند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا طی نشستی با معاونان ارشد امنیت ملی کاخ سفید خواستار ارائه گزینه‌های حمله به ایران شده بود.

از سویی شبکه خبری آمریکایی فاکس نیوز این گام را پیام تهدید دولت ترامپ علیه تهران توصیف کرده است.

بنا به این گزارش‌ها ترامپ از مشاورانش درباره گزینه‌های موجود برای هدف قرار دادن سایت اصلی تاسیسات هسته‌ای در ایران طی هفته‌های پیش‌رو سئوال کرده بوده اما آنها او را از ایده اقدام نظامی بازداشته‌اند.

به گفته رسانه‌های آمریکا دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه 12 نوامبر2020 طی نشستی سری با مشاوران برجسته کاخ سفید خواستار تعیین گزینه‌های احتمالی جهت اقدام علیه تاسیسات اصلی هسته‌ای ایران در هفته‌های آینده شده بود.

در این رابطه و همان‌طور که در روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» آمده 4 مقام آمریکایی کنونی و سابق روز دوشنبه گفتند که این نشست یک روز پس از اعلام بازرسان بین‌المللی مبنی بر افزایش میزان ذخایر مواد هسته‌ای ایران، منعقد شده است.

در همین راستا تعدادی از مشاوران برجسته کاخ سفید و از جمله آنها مایک پنس معاون رئیس جمهوری، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده و کریستوفر سی میلر سرپرست وزارت دفاع این کشور، تلاش کردند تا رئیس جمهوری آمریکا را از اقدام به حمله نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران بازدارند.

ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز در این رابطه هشدار داد که حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران در هفته‌های پایانی از دوره ریاست جمهوری ترامپ ممکن است به جنگ بیانجامد.

از سویی حسین دهقان عضو برجسته سپاه، وزیر دفاع سابق و مشاور کنونی رهبر ایران در واکنش به خبرها درباره احتمال درگیری با آمریکا، گفت که «یک درگیری محدود و تاکتیکی می‌تواند به یک جنگ تمام عیار تبدیل شود»، فرمانده سنتکام نیز در واکنش به این خبر تاکید کرد که آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست.