واشنگتن معافیت‌های تحریمی را در مورد عراق تا انتقال قدرت به بایدن اجرا می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گفته یک مقام مسئول عراقی در روز شنبه 21 نوامبر، واشینگتن معافیت‌های تحریمی تازه‌ای را در مورد عراق تنها به مدت 45 روز یعنی تا چند روز مانده به ورود جو بایدن به کاخ سفید به اجرا گذاشت که علیه کشورها و مراکزی اعمال می‌شوند که با ایران مراوده دارند.

واردات گاز و برق از ایران، یک سوم منابع مورد نیاز این کشور را تأمین می‌کند که تأسیسات زیر بنایی آن سال‌هاست با مشکل مواجه است و از توان لازم برخوردار نیست و عملیات نگهداری برای تضمین استقلال عراق در عرصه انرژی به مورد اجرا درنیامده که شمار جمعیت آن به 40 میلیون نفر می‌رسد.

Advertisement

از زمان تجدید تحریم‌ها علیه تهران از اواخر سال 2018 از سوی واشینگتن، مهلت‌های داده شده به بغداد برای یافتن منابع جایگزین واردات، مرتباً تمدید شده ‌است.

با روی کار آمدن دولت مصطفی الکاظمی در مه گذشته، آمریکا که در حال رقابت با ایران بر سر نفوذ در عراق است، معافیت 4 ماهه‌ای را در اختیار عراق قرار داد.

درحال حاضر بسیاری در عراق نگران اقدام احتمالی ترامپ در آخرین لحظه هستند. شماری ازگزینه‌ها از قبیل حمله به ایران یا هم پیمانان آن در عراق، بستن سفارت آمریکا در بغداد یا اعمال مجموعه تازه‌ای از تحریم‌ها علیه رهبران یا نهادهای طرفدار ایران در عراق، مطرح می‌باشند

بیشترین بازدید موضوعات مهم