ایران؛ نرخ تورم نقطه‌ای آبان‌ماه به 46 درصد رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مرکز آمار ایران اعلام کرد که نرخ تورم نقطه‌ای در آبان‌ماه به 46.4 درصد رسیده و بدین معنی است که خانوارهای ایرانی به طور میانگین 46.4 درصد بیشتر از آبان سال گذشته برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

گزارشی که مرکز آمار ایران، شنبه 21 نوامبر 2020 منتشر کرد حاکی از آن است نرخ تورم سالانه آبان‌ماه 99 برای خانوارهای ایرانی به 29.0 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل 1.8 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

Advertisement

نرخ تورم نقطه‌ای نیز در آبان‌ماه 99 به عدد 46.4 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای ایران به طور میانگین 46.4 درصد بیشتر از آبان سال گذشته برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای آبان‌ما‌ه امسال در مقایسه با ماه قبل 5.0 درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش 16.1 واحد درصدی به 56.6 درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش 0.1 واحد درصدی به 41.8 درصد رسیده است.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» ( گوجه فرنگی، پیاز، فلفل دلمه‌ای، لوبیا سبز، سیب زمینی)، گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی، گوشت گاو یا گوساله، گوشت گوسفند)، گروه «روغن‌ها و چربی‌ها» (روغن نباتی جامد، کره غیرپاستوریزه، روغن مایع)، گروه «میوه و خشکبار» (نارنگی، موز، انگور) است. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «هتل و رستوران» (غذاهای آماده)، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (بخاری گازی، انواع شوینده، لوازم پلاستیکی آشپزخانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

همچنین گروه «حمل ونقل» (انواع اتومبیل سواری) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

بر اساس این گزارش، دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آبان‌ماه 99 برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 26.3 درصد برای دهک اول تا 35.2 درصد برای دهک دهم است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم