.
.
.

وزیر بازرگانی سعودی: مالیات ارزش ‌افزوده بعد از پایان کرونا مورد بازبینی قرار می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ماجد القصبی وزیر بازرگانی و اطلاع‌رسانی سعودی در سخنان خود در جریان آغاز نشست خبری ادواری وزراء دولت سعودی گفت که فرمان مربوط به افزایش مالیات بر ارزش افزوده، بعد از برطرف‌شدن پاندمی کرونا مورد بازبینی قرار خواهد گرفت.

او افزود که سعودی از نخستین کشورهایی خواهد بود که واکسن کرونا را دریافت خواهد کرد. او با برشمردن موفقیت سعودی در مقابله با کرونا تأکید کرد «اطراف بین‌المللی شهادت می‌دهند که سعودی از موفق‌ترین کشورها در رویارویی با کرونا است.»

القصبی تأکید کرد که سعودی در 4 ماه تئوانست 4 هزار تخت را به بخش مراقبت‌های ویژه بیافزاید و 9 میلیون تست کرونا انجام گرفته و 12 میلیون معاینه پزشکی مرتبط با کرونا نیز انجام شده ‌است.

به گفته او مبارزه با فساد یکی از پایه‌ها و اصول چشم‌انداز 2030 است.

القصبی در پاسخ به پرسشی عنوان نمود که پول‌های پس گرفته‌شده در کارزار مبارزه با فساد به 247 میلیارد ریال رسیده که به خزانه کشور واریز خواهد شد و در ستون درآمدها گنجانده شده و سرمایه‌ای برای پروژه‌های زیربنایی قلمداد خواهد شد.

محمد بن سلمان ولی عهد سعودی نیز تأکید کرد که پادشاهی سعودی در بازه کوتاه و در کمتر از 4 سال توانست دستاوردهای بی‌سابقه‌ای را در تاریخ معاصر سعودی رقم بزند.

او افزود: «در سال 2016 تولید ناخالص ملی غیرنفتی ما 1.8 تریلیون ریال بود. ما برنامه‌ریزی مضاعفی را با ضرب آهنگی سریع آغاز کردیم. در نتیجه توانستیم ظرف سه سال گذشته رشدی فزاینده برابر با 1.3٪ در سال 2017، 2.2٪ در سال 2018 و 3.3٪ در سال 2019 و بیش از 4٪ در فصل چهارم سال 2019 به رغم پاره‌ای از چالش‌های اقتصادی متحقق سازیم؛ ولی عهد سعودی در خصوص پاندمی کرونا گفت: «برغم این پاندمی و بشکلی نسبی به همراه همتایان خود در گروه 20، ما یکی از 10 کشور برتر در تعامل با پیامدهای اقتصادی کرونا در گروه بیست هستیم. ما در مورد شتاب‌گیری بیشتر نرخ رشد بعد از پایان یافتن پاندمی و بازگشت امور به روند طبیعی خود بسیار خوشبین هستیم تا به عنوان یکی از بالاترین کشورهای گروه 20 در ارتباط با تولید ناخالص ملی غیرنفتی در سال‌های آینده شناخته شویم.»

میانگین اشتغال

به گفته ولی‌عهد سعودی، این کشور پرونده بیکاری را به عنوان یکی از اولویت‌های خود در نظر گرفته ‌است. او گفت: «افزایش میانگین اشتغال در راس اولویت‌های دولت قرار دارد که کار در این خصوص مطابق با چشم‌انداز 2030 در خصوص اصلاح بازار کار و تأمین فرصت‌های شغلی برای شهروندان زن و مرد، آغاز شده تا میزان بیکاری در سال 2030 به 7٪ برسد.»

محمد بن سلمان افزود: «در سال 2018 شاخص بیکاری به تقریباً 13٪ رسید. به دلیل بالا بردن کارآمدی دستگاه‌های دولتی و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های عمومی و برنامه‌ها و ابتکار عمل‌های دولتی، شاخص بیکاری به شکلی پیاپی به 11.8٪ در آغاز سال 2020 رسید. ما در پایان سال 2020 ازجمله کشورهایی خواهیم بود که در گروه 20 در دوران کرونا کمترین آسیب اقتصادی را متحمل شدیم که برخی از آنهذ تا 15٪ الی 20٪ بیکاری و بیشتر را تجربه کردند. به باور ما برنامه‌ها و سیاست‌های دولت می‌تواند ما را به 7٪ در سال 2030 برسانند.»

ولی‌عهد سعودی افزود که 64٪ مجموع بیکاری از قشر بانوان است. به گفته او «هدف بعدی بهبود سطح درآمد شهروندان است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم