.
.
.

ماکرون با هشدار به رهبران اسلامی فرصت پذیرش منشور «ارزش‌های جمهوری» را به آنها داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه از رهبران اسلامی این کشور خواست تا «منشور ارزش‌های جمهوری» را به عنوان بخشی از کمپین گسترده علیه تندروها بپذیرند.

این موضع در پی سه حمله تروریستی در بازه کمی بیشتر از یک ماه اتخاذ گردید که شواهد حاکی از آن است که «تندروهای اسلام‌گرا» عاملان این حملات بودند.

ریاست‌جمهوری فرانسه تأکید کرد که ماکرون شامگاه چهارشنبه 18 نوامبر با مسئولان دیانت اسلامی فرانسه در کاخ الیزه در مورد کلیات مربوط به تشکیل شورای ملی ائمه مساجد فرانسه گفت‌وگو کرد تا این شورا مسئولیت دادن بودجه به روحانیون مسلمان کشور یا گرفتن این مبالغ از آنها را بر عهده داشته باشد.

او از مسئولان دیانت اسلامی در فرانسه خواست تا «منشور ارزش‌های جمهوری» را به عنوان تأکید بر به‌رسمیت شناختن ارزش‌های جمهوری در نظر بگیرند که اسلام در فرانسه را یک دین و نه یک جنبش سیاسی در نظر گرفته و بر پایان دادن به دخالت یا وابستگی به کشورهای خارجی تأکید دارد.

«منشور ارزش‌های جمهوری»

محمد موسوی رئیس شورای فرانسوی دیانت اسلامی و شمس‌الدین حافظ رئیس مسجد پاریس به همراه نمایندگانی از اتحادیه 9 گانه تشکیل‌دهنده شورای فرانسوی دیانت اسلامی در این نشست شرکت داشتند.

ماکرون به نمایندگان این ۹ اتحادیه تأکید کرد که میداند شماری از این اتحادیه‌ها، مواضع مبهمی نسبت به این مسائل دارند اما باید از این ابهام خارج شد.

کاخ الیزه تأکید کرده‌است که 3 اتحادیه عضو این شورا، «منشور ارزش‌های جمهوری» را امری مبنایی در نظر نمی‌گیرند.

ماکرون که این اواخر به دلیل مواضع خود درمورد «اسلام افراطگرایانه» هدف انتقادهای تند قرار گرفته، هشدار داد «در صورتی که شماری از این اتحادیه‌ها این منشور را امضا نکنند، ما نتیجه‌گیری‌هایی خواهیم داشت.»

شورای ائمه مساجد نه ننها صلاحیت دادن مجوز به ائمه جماعت و کارت رسمی را دارد بلکه می‌تواند این کارت‌ها را در صورتی که ائمه جماعت اقدام به شکستن «منشور ارزش‌های جمهوری» بکنند که مورد توافق قرار خواهد گرفت، می‌تواند این کارت‌ها را از آنها پس بگیرد.

با توجه مسئولیت هر یک از ائمه جماعت، خطیب مسجد و مبلغ، هر یک از آنها باید مسلط به زبان فرانسه بوده و مدرک تحصیلی داشته باشند که می‌تواند به سطح تحصیلات دانشگاهی هم برسد.

ماکرون امیدوار است که با تشکیل شورای ملی ائمه جماعت، ظرف 4 سال به حضور 300 امام جماعت خارجی در فرانسه خاتمه دهد که از سوی ترکیه، مراکش و الجزائر اعزام شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم