.
.
.

سازمان القاعده کشته شدن ابومحمد المصری در ایران را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان القاعده روز پنج‌شنبه 19 نوامبر 2020 کشته شدن ابومحمد المصری نفر دوم در این سازمان در ایران را تایید کرد.

پس از گذشت 3 ماه از کشته شدن ابومحمد المصری نفر دوم سازمان القاعده در ماه اوت 2020 به دست عوامل ایرانی اسرائیل و آمریکا در تهران، تریبون‌ها و شبکه‌های اطلاع‌رسانی مرتبط با گروه «حرّاس الدین» و سازمان القاعده در سوریه، پنج‌شنبه در بیانیه‌‌ای کشته شدن ابومحمد المصری، یکی از رهبران برجسته این گروه و از بنیانگذاران «تشکیلات قاعده الجهاد» را در ایران تایید کرده و تسلیت گفتند.

هر چند خبر کشته شدن نفر دوم القاعده در تهران از سوی وزارت اور خارجه ایران تکذیب شد این اما این اولین باری است که سازمان القاعده به اقامت رهبرانی از این گروه در خاک ایران اذعان می‌کند.

در بیانیه القاعده، هرچند اشاره‌ای به کشته شدن مریم دختر ابومحمد المصری و بیوه «حمزه بن لادن»، اشاره‌ای نشده، اما منابع اسرائیلی و آمریکایی، پیش‌تر از کشته شدن او به همراه پدرش در خیابان پاسداران تهران خبر داده بودند.

در بیانیه‌ای کوتاه که القاعده در این باره منتشر کرده، ضمن اعتراف برای اولین بار به کشته شدن یکی از رهبرانش در ایران به بیوگرافی او به عنوان یکی از یاران برجسته اسامه بن لادن و از بنیانگذاران این گروه اشاره کرده است.

در این بیانیه گفته شده که «ابومحمد المصری 30 سال از عمرش را در مهاجرت، جهاد و اسارت سپری کرده و از سوی اسامه بن لادن ماموریت‌های سنگین و خطرناک» به او موکول می‌شد که از جمله بارزترین آنها حملات به سفارت‌های آمریکا در نایروبی و دارالسلام در سال 1998 بود و این‌که «او تا پیش از کشته شدن نزدیک به 16 سال از عمرش را در ایران در حبس گذرانده است».

کشته شدن ابومحمد المصری در ایران در حالی از سوی سازمان القاعده تایید می‌شود که پیش از آن سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران «ترور ادعایی» ابومحمد المصری یکی از رهبران القاعده در ایران و همچنین «حضور هر کدام از اعضای سازمان (القاعده) در ایران» را تکذیب کرد و در این‌باره، آمریکا و اسرائیل را متهم کرد که «با انتشار دروغ و درز دادن اطلاعات ساختگی به رسانه‌ها» در تلاشند تا به نوعی کشورش را به گروه‌های تروریستی ربط دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم