.
.
.

رئیس شرکت مودرنا به العربیه: ترامپ در همه زمینه‌ها از تولید واکسن کرونا حمایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس هیات‌مدیره شرکت داروسازی مودرنای آمریکا که به یکی از امیدهای اول بشریت برای یافتن واکسن کرونا تبدیل شده روز پنج‌شنبه 19 نوامبر 2020 در گفتگوی اختصاصی با «العربیه» اعلام کرد شرکت تحت مدیریتش می‌تواند تا 500 میلیون دوز از واکسن کرونا تولید کرده و واکسیناسیون 60 درصد از جمعیت جهان می‌تواند مانع انتشار بیشتر این ویروس شود.

نوبر آفیان تاکید کرد که انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هیچ تاثیری روی تلاش‌هایی که با هدف دستیابی به واکسن کرونا صورت می‌گرفت، نداشت و دولت دونالد ترامپ در زمینه مالی و لجستیکی از تولید واکسن حمایت کرد و این شرکت در زمینه پژوهش یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرد.

کارایی واکسن تولیدی شرکت مودرنا تا سطح 94.5 به اثبات رسیده و این شرکت به رقیب اصلی دیگر شرکت آمریکایی یعنی فایزر برای تولید واکسن ویروسی شد که تا کنون جان 1.2 میلیون نفر را گرفته است.

رئیس‌ هیات‌مدیره شرکت مودرنا که حالا به یکی از امیدهای اول بشریت مبدل شده، یک لبنانی ارمنی الاصل است که این شرکت را حدود 10 سال پیش به همراه دوستان و همکارانش تاسیس کرد.

نوبر آفیان از پدر و مادری ارمنی در لبنان به دنیا آمد و تا 13 سالگی در این کشور ماند و پس از آن در سال 1976 به همراه خانواده به مونترال کانادا مهاجرت کرد. او پس از به دانشگاه مک‌جیل پیوست و در سال 1983 در زمینه مهندسی بیوتکنولوژی فارغ‌التحصیل شد. نوبر در ادامه به دانشکده فناوری ماساچوست رفت و در رشته مهندسی بیولوژی دکترا گرفت.

او که در سال 1987 و در سن 24 سالگی دکترا گرفت، در همان سال شزکت کوچکی را تاسیس کرد و برای یک دهه ریاست شرکت PerSeptive Biosystems را بر عهده گرفت. این شرکت که به دومین شرکت بزرگ تجهیزات حیاتی مبدل شد، در سال 1998 به شرکت Perkin Elmer / Applera Corporation فروخته و در این شرکت ادغام شد.

نوبر در سال 1999 شرکت Flagship Ventures که یک صندوق سرمایه‌گذاری خاص در زمینه صنعت دارو و تجهیزات طبی است را تاسیس کرد. این شرکت تا کنون در بیش از 100 پروژه علمی حدود 30 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده و تا کنون هزاران گواهی ثبت اختراع به نام خود ثبت کرده و ساخت و توسعه بسیاری از داروها را بر عهده دارد.

به نظر می‌رسد شرکت Moderna Therapeutics مهم‌ترین شرکتی باشد که این لبنانی ارمنی‌الاصل در تاسیس آن مشارکت کرده و ریاست هیات مدیره آن را بر عهده گرفته است.

مودرنا در سال 2009 تاسیس شد و مقر آن در کامبریج ماساچوست است. ارزش فعلی این شرکت 3 میلیارد دلار برآورد شده و بیش از 300 نفر در آن مشغول کارند.

نوبر آفیان در سال 2016 از موسسه کارنگی نشان «اَبَر مهاجر» را به دلایل دستاوردهایی که در زمینه‌های مرتبط با علوم و فناوری داشته، به خود اختصاص داد. او در سال 2017 هم نیز جایزه «دروازه طلایی» را از مرکز بین‌المللی نیوانگلند دریافت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم