.
.
.

جایزه آزادی مطبوعات سال 2020 به محمد مساعد اعطا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جایزه آزادی مطبوعات سال 2020 از سوی کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران به محمد مساعد روزنامه‌نگار ایرانی زندانی اعطا شد.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران مستقر در نیویورک همچنین جایزه آزادی مطبوعات 2020 را به چهار نفر دیگر از جمله شهید العلم عکاس خبری بنگلادشی، داپو اولورونیومی روزنامه‌نگار نیجریه‌ای، ستلانا پروکوپیه‌وا روزنامه نگار روسی و امل کلونی وکیل مدافع حقوق بشر لبنانی‌بریتانیایی، اهدا کرد.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران نیز در 7 سپتامبر حکم حبس صادر شده برای این روزنامه‌نگار ایرانی را محکوم کرد و آن را «استفاده از نظام حقوقی برای سرکوب صداهای ناخواسته در ایران» خواند.

این فدراسیون از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواست حکم صادر شده برای مساعد را لغو کرده و به «استراتژی ظالمانه ساکت کردن روزنامه‌نگاران» پایان دهد.

محمد مساعد روزنامه‌نگار ایرانی به علت گزارش‌های تحقیقی برجسته پیرامون پرونده‌های مفاسد اقتصادی در ایران شناخته می‌شود و به دلیل انتشار این گزارش‌ها، برنده جایزه امین‌الضرب، معتبرترین جایزه خبرنگاران اقتصادی در ایران و جایزه آزادی بیان دویچه‌وله آلمان در سال 2020 شده است.

مساعد 22 نوامبر 2019 توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد. او از اولین روزنامه‌نگارانی بود که در زمانِ اعتراضات آبان 98 ایران، قطع شدن اینترنت را اطلاع‌رسانی کرد و در توئیتی به زبان انگلیسی، نوشت: «تق تق سلام جهان آزاد... من 42 پروکسی استفاده کردم تا این را بنویسم. میلیون‌ها ایرانی اینترنت ندارند. صدای ما را می‌شنوید؟»

او پس از انتشار این توئیت بازداشت و به احکامی از جمله چهار سال و 9 ماه حبس تعزیری محکوم شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم