.
.
.

ایران برای اولین بار به «خرابکاری» در حادثه نطنز اعتراف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرمانده کل قوا در صنایع دفاعی ایران با اشاره به حادثه‌ای که در ماه ژوئیه در مجتمع نطنز رخ داد، این حادثه را یک «خرابکاری صنعتی» دانست و اعلام کرد کسانی که متولی نصب یک سری تجهیزات بودند، در زمانی تغییراتی را در آنجا ایجاد کردند که منجر به انفجار شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، جمعه 20 نوامبر 2020 حسین دهقان با بیان اینکه بالاخره یک «خرابکاری صنعتی» بود و این موضوعی قطعی است افزود:« کسانی که متولی نصب یک سری تجهیزات بودند در زمانی تغییراتی را در آنجا ایجاد کردند که منجر به انفجار شده است».

تاسیسات هسته‌ای نطنز در شمال استان اصفهان، یکی از مهم‌ترین سایت‌های غنی‌سازی اورانیوم در ایران است که در 2 ژوئیه 2020 بر اثر انفجار دچار آتش‌سوزی شد. تصویرهای ماهواره‌ای از تاسیسات هسته‌ای نطنز آسیب‌دیدگی یکی از ساختمان‌ها در شمال غربی این تاسیسات را نشان می‌دهد که چند موسسه مطالعاتی برآورد کرده‌اند که ساختمان آسیب دیده، کارگاه نصب و تنظیم سانتریفیوژها باشد.

تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده، نشان می‌دهد که آسیب‌های تأسیسات هسته‌ای نطنز بسیار گسترده‌تر از آن چیزی است که قبلاً اعلام شده بود.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران تایید کرد که آتش‌سوزی‌ها می‌تواند توسعه و تولید سانتریفیوژهای پیشرفته را برای یک زمان متوسط کاهش دهد.

خسارت وارد شده در این حادثه به‌ طور دقیق اعلام نشد اما سازمان انرژی اتمی ایران تایید کرد که حادثه نطنز «خسارات قابل توجهی» به بار آورده که روند نصب تجهیزات گریز از مرکز در این سایت را در «میان مدت» با تاخیر روبرو می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم