.
.
.

اسرائیل لبنان را به تغییر موضع خود در مورد ترسیم مرزهای دریایی متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسرائیل جمعه 20 نوامبر لبنان را به تغییر موضع خود نسبت به ترسیم مرزهای دریایی دو کشور در مدیترانه متهم کرد و در مورد «به بن‌بست رسیدن» مذاکرات و اشکال‌آفرینی در سر راه پروژه‌های حفاری‌های دریایی، هشدار داد.

لبنان و اسرائیل که از نقطه‌نظر رسمی در حالت جنگ با یک دیگر هستند، هفته گذشته دور سوم مذاکرات خود زیر نظر سازمان ملل و آمریکا را پایان داده و تصمیم گرفتند که دور چهارم مذاکرات در آغاز دسامبر آینده باشد.

یووال اشتاینتس وزیر انرژی اسرائیل در توئیت خود نوشت: «لبنان موضع خود را در ارتباط با مرزهای دریایی با اسرائیل، 7 بار تغییر داده‌ است.»

او افزود: «موضع کنونی لبنان نه تنها با مواضع پیشین آن تعارض دارد بلکه با موضع لبنان در مورد مرزهای دریایی با سوریه نیز در تعارض است که موضوع جزایر لبنانی نزدیک به مرزها را نیز مد نظر قرار می‌دهد.»

به گفته او «کسی که خواهان شکوفایی منطقه ماست و در تلاش برای توسعه توأم با امنیت منابع طبیعی است، باید به اصل ثبات و حل‌و‌فصل اختلافات بر مبنای تعهدات اسرائیل و لبنان در سازمان ملل ملتزم باشد. هر گونه انحراف از این روند منجر به بروز بن‌بست شده و خیانت به چشم‌اندازهای ملت‌های منطقه است.

دفتر رسانه‌ای ریاست‌جمهوری لبنان در پاسخ به این اتهام‌ها عنوان ساخت که «سخن وزیر انرژی اسرائیل در مورد 7 بار تغییر موضع لبنان در مورد مرزهای دریایی، نادرست است و موضع لبنان در خصوص ترسیم مرزهای جنوبی دریایی، ثابت است.»

میشل عون رئیس‌جمهوری لبنان جمعه 20 نوامبر در دیدار با فرمانده نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل (یونیفل) گفت: «ترسیم مرزهای دریایی مطابق خط مرزی زمینی در نقطه راس الناقوره آغاز می‌شود که بر مبنای اصل کلی معروف به «خط میانی» بدون در نظر گرفتن هر گونه تأثیر جزایر ساحلی اشغالی فلسطینی قرار دارد.»

این مذاکرات در مورد مساحت دریایی در حدود 860 کیلومتر مربع بر مبنای نقشه‌ای است که در سال 2011 به سازمان ملل ارسال شد ولی لبنان در مرحله بعدی عنوان ساخت که این نقشه بر اساس ارزیابی‌های اشتباه تدوین شده‌ است.

به گفته لوری هایتیان مدیر مرکز مدیریت منابع طبیعی خاورمیانه و شمال آفریقا به آسوشیتد پرس، لبنان در جریان جلسات گفت و گو، خواهان مساحت زیادتری بالغ بر 1430 کیلومتر مربع شد که شامل بخشی از میدان «کاریش» می‌شود که شرکت یونانی انرجیان در آن مشغول کار است. او افزود: «ما اکنون وارد مرحله نبرد نقشه‌ها شده‌ایم.»

لبنان در سال 2018 اولین قرار داد حفاری‌های گازی و نفتی در دو بخش از آب‌های منطقه ای خود را امضا کرد که موسوم به «بلوک شماره 9» است و در بخش مورد منازعه با اسرائیل قرار دارد و در نتیجه، گزینه ای در برابر لبنان جز فعالیت در این بخش بعد از تر سیم مرزها با اسرائیل باقی نمانده ‌است.

لبنان و اسرائیل بعد از سال‌ها دیپلماسی رفت و برگشتی و آرام آمریکا، با اجرای مذاکرات مستقیم با اسرائیل موافقت کرد. دو دور نخست این مذاکرات در مورد مرزهای دریایی در اکتبر گذشته و دور سوم نیز چندی پیش در نوامبر جاری انجام گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم