کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان: دولت استرالیا باید حقوق قربانیان افغان را تأمین کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان پنج‌شنبه 19 نوامبر با نشر اعلامیه‌ای خواستار پیگیری قضایی نیروهای استرالیایی متهم به جنایت جنگی و تأمین حقوق قربانیان افغان شد.

این کمیسیون گفته که گزارش تحقیقی بازرس کل نیروی دفاعی استرالیا در مورد افغانستان به‌وضوح نشان می‌دهد که نیروهای استرالیایی در این کشور به اقداماتی «خشونت‌بار و غیرانسانی کشتار بی‌رحمانه‌» غیرنظامیان افغان از جمله کودکان دست زده اند.

Advertisement

در اعلامیه کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان تاکید شده، این گزارش نشان می‌دهد که نیروهای استرالیایی در مدت‌زمان حضور خود در افغانستان، 39 غیرنظامی افغان را به قتل رسانده‌اند و دو تن دیگر را مورد خشونت قرار داده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان اضافه کرد، در این مورد 25 عامل جنایت شناسایی‌ شده‌اند که این موارد به‌وضوح نقض قانون بین‌الملل بشردوستانه و قانون منازعات مسلحانه و درنتیجه جنایت جنگی است.

این کمیسیون علاوه کرد، دولت استرالیا باید به خواسته‌های قربانیان افغان برای حقیقت‌یابی و عدالت گوش فرا دهد به این منظور، دفتر بررسی ویژه باید تمام امکانات یک بخش قربانیان را به‌منظور کار مستقیم با قربانیان تأمین نماید.

این کمیسیون اظهار کرد: «حق قربانیان به جبران خسارت کافی باید بدون تأخیر از طریق نهادی که جدا از دفتر بررسی ویژه باشد، تأمین شود تا از تضاد منافع جلوگیری به عمل آید».

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان گفته این کمیسیون شواهد و مدارک خود را در مورد نقض قانون بین‌المللی بشردوستانه توسط نیروهای استرالیایی در اختیار نهادهای مربوطه قرار خواهد داد.

این کمیسیون از عذرخواهی دولت استرالیا در این مورد استقبال کرده و تاکید کرده است که دولت استرالیا باید به‌طور جدی با قربانیان صحبت و از آن‌ها دلجویی کند و امکانات تأسیس بنای یادبود قربانیان را فراهم سازد تا «خانواده‌های قربانیان از عزیزان خود که به‌طور فجیع کشته‌شده‌اند» گرامی‌داشت به عمل ‌آورند.

شایان ذکر است که وزارت دفاع استرالیا با نشر گزارش تحقیقی‌اش تایید کرد که نیروهای کشورش در افغانستان 39 افغان را به گونه غیرقانونی کشته اند که دولت این کشور از دولت و مردم افغانستان در این مورد عذرخواهی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم