پس از قتل قاسم سلیمانی آمریکا ده‌ها تن را در ارتباط با ایران بازداشت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ایمیل‌هایی که اخیرا در ایالات متحده فاش شد، نشان می‌دهد که مقامات گمرک و حفاظت مرزهای آمریکا در ایالت واشنگتن، پس از قتل قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه پاسداران ایران در بغداد، حداقل 80 نفر را در ارتباط با ایران در گذرگاه‌های مرزی ایالات متحده دستگیر کردند.

این ایمیل‌ها که در چارچوب قانون آزادی اطلاعات منتشر شده است، نشان می‌دهد که افسران مرزبانی و دفتر گمرک سیاتل دستور داده بودند که همه مسافرانی که قصد مسافرت به سوی مناطق مهم و حساس آمریکا را داشتند، باید تفتیش و بازرسی دقیق شوند. هدف از این بازرسی و تفتیش بازجویی از افراد مشکوک که در آن روزها از طریق مرزهای کانادا وارد خاک آمریکا می‌شدند.

Advertisement

به نوشته روزنامه «پولیتیکو» این دستگیری‌ها پس از آن صورت گرفت که آمریکایی‌ها به وسیله یک پهپاد قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس را در بامداد روز پنجشنبه دوم ژانویه 2020 در فرودگاه بغداد پایتخت عراق به قتل رساندند.

طبق این گزارش کنترل مرزهای آمریکا ساعاتی پس از عملیات قتل سلیمانی آغاز شد. در تعطیلات آخر هفته‌ای که قاسم سلیمانی در آن کشته شد، مقامات آمریکایی ده‌ها نفر را که از طریق بندر بلین از کانادا به واشنگتن وارد شده بودند را ساعت‌ها بازداشت کردند . اغلب این افراد برای شرکت در یک کنسرت ایرانی به ونکوور سفر کرده بودند.

ایمیل‌های منتشر شده در روزهای پس از قتل سلیمانی نمایی اجمالی از نحوه کنترل و دقت تبادل اطلاعات و ارتباط میان دفاتر گمرک‌ها و مرزبانان مختلف دولت فدرال ایالت‌های آمریکا را نشان می‌دهد.

تهدید به اقدامات تلافی‌جویانه احتمالی

تاد هافمن یکی از مقامات اداره گمرک و حفاظت از مرز منطقه سیاتل، روز هفتم ژانویه در یک ایمیل به رابرت پرز معاون گمرک این منطقه نوشت: «با توجه به تهدیدات یا احتمال اقدامات تلافی‌جویانه، باید سطح احتیاط، هوشیاری و آمادگی را افزایش داده و به دفاتر گمرکی سیاتل و بنادر منطقه توصیه می‌شود که تحقیقات و بازرسی لازم و دقیق از افراد وارد به داخل ایالت‌های آمریکا را انجام دهند».

در بازرسی و تفتیش‌های انجام شده در آن روزها، برای شهروندان آمریکایی به محض تایید صحت تابعیت آنها مجاز به ورود به داخل کشور بودند اما دارندگان کارت سبز یا گرین‌کارت باید به سوالاتی مربوط به اقامت دائم خود پاسخ می‌دادند.

ایمیلی که بازداشت افردی در ارتباط با ایران را نشان می‌دهد

در اواخر همان هفته دفتر گمرک منطقه سیاتل اعلام کرد شهروندان آمریکایی و مقیمان دائمی و همچنین شهروندان کانادایی می‌توانند از بازرسی اولیه عبور کنند به شرطی که اطلاعاتی یا گزارشی منفی در باره آنها وجود نداشته باشد. در حالی که ایرانیان غیر مهاجر که وارد ایالات متحده می‌شدند تحت بازجویی و سئوال و جواب قرار می‌گرفتند تا ارتباط یا عدم ارتباط آنها با سپاه پاسداران یا حزب الله لبنان مشخص شود.

یکی از ایمیل‎های تاریخ 3 ژانویه نشان داده که مدیر عملیات میدانی سیاتل و دستیارش برای آزادی مسافران که در گمرک توقیف می‌شدند باید از افسران تحقیقات حفاظت مرزبانی اجازه می‌گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم