واکنش برخی مقامات ایران و آمریکا به احتمال درگیری این دو کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزیر دفاع سابق جمهوری اسلامی ایران و مشاور کنونی رهبر ایران به برخی خبرها درباره احتمال درگیری با آمریکا واکنش نشان داد و اعلام کرد که «یک درگیری محدود و تاکتیکی می‌تواند به یک جنگ تمام عیار تبدیل شود»، فرمانده سنتکام نیز در واکنش به این خبر تاکید کرد که آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، پنج‌شنبه 19 نوامبر 2020 حسین دهقان روز گذشته در مصاحبه با خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در خصوص برخی گزارش‌های رسانه‌های غربی درباره تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی گفت: «ما از بحران استقبال نمی‌کنیم. ما از جنگ استقبال نمی‌کنیم. ما به دنبال شروع جنگ نیستیم اما به دنبال مذاکره برای مذاکره هم نیستیم».

Advertisement

او با اشاره به برخی شروط آمریکا برای مذاکره با ایران تاکید کرد که این کشور تحت هیچ شرایطی و با هیچ‌ کسی درباره قدرت نظامی خود وارد مذاکره نمی‌شود.

وزیر دفاع سابق ایران و مشاور کنونی علی خامنه‌ای رهبر ایران، درباره گزارش نیویورک ‌تایمز که از احتمال حمله نظامی ترامپ در روزهای پایانی ریاست‌جمهوی‌اش، علیه ایران خبر داده بود، تاکید کرد که «یک درگیری محدود و تاکتیکی می‌تواند به یک جنگ تمام عیار تبدیل شود و قطعاً ایالات متحده، منطقه و جهان تاب ایستادگی در مقابل چنین بحران گسترده و جامعی را نخواهند آورد».

کنت فرانک مکنزی فرمانده نیروهای آمریکایی در غرب آسیا (سنتکام) نیز در در نشست مجازی سیاست‌گذاران عربی-آمریکایی اعلام کرد که آمریکا به دنبال دامن زدن به تنش‌ با ایران نیست، و سیاست فشار حداکثری علیه ایران شامل مؤلفه‌های نظامی نیست و فقط ابعاد سیاسی و اقتصادی را در بر می‌گیرد.

این فرمانده ارشد آمریکایی در خصوص اقدامات ایران علیه آمریکا در منطقه گفت: «شاید بتوان گفت که مهم‌ترین هدف ایران این است که ایالت متحده را از عراق بیرون کند. اما دولت عراق نشان داده است که با توجه به تهدید داعش، می‌خواهد شراکت خود با ایالت متحده و نیروهای ائتلاف را حفظ کند».

او در ادامه ایران را به ایجاد بی‌ثباتی در منطقه متهم کرد و افزود: «حضور ما در منطقه یک پیام واضح و یک سیگنال مشخص را درباره توانمندی‌های ما و مهم‌تر از آن درباره اراده ما برای دفاع از شرکایمان و منافع ملی ایالات متحده ارسال می‌کند».

روزنامه نیویورک تایمز به تازگی در گزارشی نوشت که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید همراه با مشاوران ارشد خود، گزینه حمله نظامی علیه سایت اصلی هسته‌ای ایران در هفته‌های آینده را بررسی کرده است.

این روزنامه به نقل از چهار مقام فعلی و سابق آمریکایی در گزارشی که شامگاه دوشنبه 16 نوامبر منتشر شد، نوشت که این جلسه یک روز پس از آن تشکیل شد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از افزایش قابل توجه ذخایر اورانیوم ایران خبر دادند.

طبق این گزارش، مشاوران ارشد دونالد ترامپ پس از طرح این موضوع، او را از حمله نظامی منصرف کردند. این مشاوران از جمله مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه، کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع و ژنرال مارک مایلی، رئیس ستاد مشترک ایالات متحده آمریکا هشدار دادند که حمله علیه تاسیسات هسته‌ای ایران می‌تواند به یک درگیری گسترده تبدیل شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم