واکسن ضد کرونا «آکسفورد» در راه است و سالمندان واکنش ایمنی قوی‌تری نشان دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

داده‌های مرحله نخست و دوم آزمایش‌های زودهنگام واکسن ضد کرونا ساخته شده در دانشگاه آکسفورد بریتانیا که در مجله لانست انتشار یافته، نشان می‌دهد که واکنش‌های ایمنی در بدن سالمندان، قدرتمند بوده که معمولاً در معرض بیشترین علائم بیماری کووید 19 قرار دارند. این آزمایش‌ها نشان می‌دهد که این گروه سنی بعد از دریافت واکسن، از ایمنی همانند افراد کم سن و سال‌تر برخوردار می‌شوند.

نزدیک به 500 نفر داوطلب سالم درمرحله دوم آزمایش‌های بالینی واکسنی شرکت کردند که به زودی وارد بازار خواهد شد و بر خلاف واکسن ساخته شده از سوی دو شرکت فایزر و مودرنا، نیازی به دمای پائین برای نگهداری و ذخیره‌سازی ندارد.

افراد شرکت‌کننده در این نمونه آزمایشگاهی، دو دوز واکسن دریافت کردند و به دیگران دو دوز تقلبی داده شد ولی به گفته دکتر ماهشو راماسامی پزشک رایزن و پژوهشگر گروه آکسفورد، هیچ گزارشی در مورد بروز مشکلات بهداشتی در جریان آزمایش‌ها داده نشد.

او افزود: «خوشحالیم که سالمندان (بزرگتر از 70 سال) نه تنها توانستند این واکسن را تحمل کنند بلکه واکنش‌های ایمنی مشابهی با داوطلبان کم سن و سال تر نشان دادند.»

طبق گزارش العربیه نت از مقاله نشر شده در شماره امروز تایمز، گام بعدی به روشن‌شدن این موضوع خواهد انجامید که آیا این آزمایش منجر به حفاظت از این بیماری خواهد شد که تکلیف دقیق آن در مرحله سوم آزمایش‌های بالینی مشخص خواهد شد.

به گفته پروفسور آندرو پولارد رئیس تیم آزمایش واکسن، انتظار می‌رود که نتایج مرحله سوم و آخر آزمایش‌های بالینی درچند هفته آینده اعلام گردد که به باور او «در میان واکسن‌های احتمالی، بی‌رقیب است زیرا ما نیازمند تنوع هستیم تا به موفقیت برسیم چرا که افراد زیادی در جهان به حمایت ما نیازمند هستند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید