عذرخواهی دولت استرالیا از افغانستان به دلیل قتل 39 غیرنظامی افغان به دست سربازانش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از اذعان وزارت دفاع استرالیا به ارتکاب جنایات جنگی توسط برخی سربازان استرالیایی در افغانستان، دولت این کشور از مردم و دولت افغانستان عذرخواهی کرد.

وزارت خارجه افغانستان، روز پنج‌شنبه، 19 نوامبر در بیانیه‌ای گفت که نشر گزارش بازرس ویژه ارتش استرالیا در مورد تخطی‌های جنگی برخی از نیروهای آن کشور، اقدام لازم در جهت تامین شفافیت و‌ کسب اطمینان تامین عدالت و رسیدگی به قضایای مذکور است.

این وزارت گفته که نخست‌وزیر استرالیا طی تماس تلفونی با رییس جمهور غنی، و وزرای امور خارجه و دفاع آن کشور هم با ارسال نامه‌هایی، از مردم و دولت افغانستان معذرت‌خواهی کرده‌اند.
به گزارش افق نیوز، وزارت خارجه گفته که مقام‌های استرالیایی، از تطبیق سفارشات هیأت تحقیق به منظور تأمین عدالت و رسیدگی به فامیل‌های قربانیان، به رهبری دولت افغانستان اطمینان داده‌اند.

این وزارت گفته دولت افغانستان همصدا با استرالیا تخطی‌ها را تقبیح و آن ‌را نابخشودنی دانسته، نشر گزارش فوق و تعیین هیأت تحقیق را گامی مهم در جهت تحقق عدالت تلقی می‌نماید.

وزارت خارجه با قدرانی از عذرخواهی استرالیا گفته که هر دو دولت در تماس نزدیک با هم کار می‌کنند تا سفارشات هیأت تحقیق تطبیق و عدالت تأمین شود و همچنین به آسیب‌دیدگان رسیدگی و جبران خسارت صورت گیرد.

وزارت دفاع استرالیا تایید کرد که نیروهای ویژه ارتش آن کشور در افغانستان مرتکب جنایات جنگی شده و39 غیر نظامی را به طور غیر قانونی کشته‌اند.

طبق یک گزارش تحقیقی وزارت دفاع استرالیا که امروز منتشر شد، شواهد معتبری وجود دارد که نشان می‌دهد نیروهای ویژه ارتش در جریان جنگ افغانستان مرتکب جنایات جنگی شده‌اند.

در این تحقیق 75 حادثه طی چهار سال درباره بدرفتاری نیروهای استرالیایی بررسی شده‌است.

انگس کمپبل؛ فرمانده ارشد وزارت دفاع استرالیا گفته‌است که «موارد خجالت‌آوری» در میان برخی سربازان فاش شده است.
او افزوده که تحقیقات نشان می‌دهد 25 سرباز نیروهای ویژه هوایی استرالیا در این کشتارها دست داشته اند که هیچ‌کدام در گیرودار جنگ روی نداده‌است.

این نظامی استرالیایی تصریح کرده‌است: «ادعا نمی‌شود که هیچ‌یک از این‌ها در شرایطی اتفاق افتاده که عامل ارتکاب دچار ابهام، سردرگمی یا اشتباه بوده است.»

گفتنی‌است که بدرفتاری نیروهای استرالیایی در افغانستان در طول سال‌های اخیر همواره خبرساز بوده‌است؛ اما این نخستین بار است که بخشی از تحقیق در این زمینه منتشر می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید